ДЗЗД „Детско здраве“ (обединението "Главболгарстрой" АД, "ГБС – Пловдив" АД и "Главболгарстрой Интернешънал" АД) е определеният от министъра на здравеопазването изпълнител на изграждането на Националната многопрофилна детска болница. Оферираната цена е 77 839 442, 89 лева без ДДС. Тя е за "извършване на инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор)" на детската болница.
Още миналия петък беше ясно кой е най-вероятният победител след като на заседание на комисията, назначена да проведе обществената поръчка за изграждането на новата детска болница, бяха отворени ценовите предложения на желаещите да изградят сградата, както и техните технически оферти.
От изнесените данни тогава се разбра, че един от участниците в търга - "Трейс Груп Холд" е бил отстранен. Министерството на здравеопазването не посочи конкретна причина.
Вторият, допуснат до последната фаза, участник беше обединението "Детска болница - София". То е консорциум между българската "Климатроник", мексиканската "Иновасионес Техникас Ен Симентасион СА ДЕ СВ" и испанската "Проес Консулторес". Тези кандидати са заявили обаче малко по-висока цена, а техническото им предложение е оценено доста по-ниско от това на ДЗЗД "Детско здраве".
Поръчката за проектиране и строителство на Националната детска болница беше обявена в началото на юли, като МЗ сложи таван на бюджета от 95,4 млн. лева с ДДС. Предвижда се тя да бъде изградена на мястото на недовършения от 30 години корпус на клиниката по педиатрия в двора на Александровска болница. Плановете на министерството предвиждат бъдещата Национална детска болница да се простира на площ от 45 000 кв. м в два основни 11-етажни корпуса, шест триетажни и два сутерена и да разполага с 350-400 легла.
В началото на август обаче МЗ спря търга заради подадена жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК ) от Камарата на архитектите. Освен от архитектите поръчката беше оспорена и от браншовата организация на инженерите. Жалбовносителите настояваха за спиране на тръжната процедура, тъй като според тях заложените параметри са порочни и по никакъв начин не гарантират качественото изпълнение на сградата.
Жалбата имаше два основни момента – вида на процедурата, която е инженеринг, и обема и съдържанието на техническото задание, което Камарата на архитектите смяташе за непълно.
В края на септември обаче КЗК реши да остави жалбата без уважение и министерството поднови търга с нови дати за крайния срок.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни