България е готова да увеличи своето военно присъствие в Ирак, обяви днес пред журналисти в Брюксел министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Той участва в среща на военните министри на страните членки на НАТО.
„Получи се становище от правителството на Ирак и мисията на НАТО, която беше временно евакуирана, ще бъде възобновена. България участва в подготовката на иракски военнослужещи с двама офицери. Те бяха евакуирани в България, но при тази ситуация ще се върнат. Подчертавам, че тази мисия не е бойна. Няколко страни, сред които и нашата, изявиха желание да увеличат присъствието ски. Има решение на българското правителство, че можем да увеличим състава до четирима души, т.е. с още двама офицери“, каза Каракачанов.
НАТО ще остане в Ирак, докато трае поканата от правителството в Багдад, заяви генералният секретар Йенс Столтенберг.
Точно то взема решенията, а не парламентът, уточни Каракачанов. Наскоро депутатите в Ирак гласуваха за прекратяване на всякакво чуждо военно присъствие в страната.
Другите ключови теми на срещата са Сирия, Афганистан и Русия.
Колкото до действията на Турция в Сирия и Либия, тя не съответства на целите на НАТО. И макар да не присъства в Либия, пактът съдейства на САЩ в търсенето на разрешаване на проблема в процеса на мирните преговори.
В Сирия особена тревога буди това, което се наблюдава в Идлиб, продължи Столтенберг.
„Стотици хиляди цивилни са принудени да напускат домовете си. Загиват хора. Виждаме унищожаване на граждански цели и че сирийският режим действа с подкрепата на Русия и не участва в преговорите под ръководството на ООН“, каза той.
Министрите на отбраната обсъдиха и инициатива за контрол над въоръжаването след края на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег, заяви Столтенберг.
Съюзниците са обсъдили и пакет от защитни, премерени и координирани мерки в отговор на прекратяването на действието на Договора. Сред тях е и адаптиране на планирането и ученията, както и на конвенционалния, ядрения, въздушния и ракетния потенциал на алианса.
„Няма да повтаряме огледално това, което прави Русия. Нямаме намерение да разполагаме нови наземни ядрени ракети в Европа“, увери за пореден път Столтенберг.
И допълни, че НАТО ще поддържа ефективността на възпиращата си сила и отбраната, за да защити своите граждани.
„Ракетите SSC-8 са само част от нарастването на руския потенциал, - посочи генералният секретар.- Затова днес обсъдихме и други, по-дълбоки предизвикателства, които включват други руски ракетни системи – конвенционални и ядрени, разположени сега или чието разполагане предстои. Много от тях имат двойно предназначение, което създава по-голям риск от грешни изчисления.“
Според Столтенберг разполагането на руските ракети е и модел на поведение.
На срещата присъства и военният министър на Украйна Андрий Загороднюк. НАТО оценява реформите и насърчава продължаването им. Но ситуацията в страната продължава да уди тревога:
„Виждаме постоянно нарушаване на прекратяването на огъня. Това е война, която върви в Европа, не много далеч от всички нас.“
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни