Може и да сте чули, че страхът от новия вирус от Китай се разпространява по-бързо от самия вирус, пише Фостър Клъг от Асошиейтед прес.
Може да сте го чули от добросъвестни чиновници, опитващи се да овладеят засилващата се паника. Или от съпруга си. Или от някой всезнайко, обяснил ви, че има по-голяма вероятност да умрете по много други начини - от пушене, в катастрофи, обикновен грип.
Но всичко това сякаш няма значение.
Случаите на заразени с вируса се увеличават - сега те са над 76 000, като бройката ще продължи да расте. А страхът от новия коронавирус напредва като цунами. И не само в районите около китайския град Ухан, където бяха регистрирани най-многото случаи на заразени с коронавируса.
В някои части на Азия е по-вероятно да спечелиш от лотария, отколкото да си купиш маска
Вагоните на метрото в Токио и в Сеул приличат по-скоро на болнични отделения, в които цели армии от пътници с маски гледат лошо дори при най-лекото покашляне или кихане. Собственик на ресторант в китайски квартал в Южна Корея казва, че клиентите са намалели с 90 процента.
В някои части на Азия човек вероятно има по-големи шансове да спечели от лотарията, отколкото да си купи маска. От Пекин до Барселона и Бостън конференции и други прояви бяха отменени или програмата им беше съкратена. В Япония имаше препирни, а в Украйна се стигна до размирици заради страха от коронавируса. Слуховете, че тоалетната хартия и салфетките могат да бъдат използвани вместо маски опразниха рафтовете в магазини в Южна Азия.
Ако се върнем назад в историята, паниката следва сляпо пандемиите. Чумата, опустошила Атина през пети век преди Христа. Черната смърт, изтребила по-голяма част от Европа през 14-и век. А неотдавна и СПИН, ебола, ТОРС (Тежкият остър респираторен синдром), БИРС (Близкоизточният респираторен синдром), свинският и птичият грип.
Учени, статистици и обикновени хора, които са далеч от фронтовата линия, може и да се подиграват, но страхът, който се разпространява от уста на уста, и още по-бързо, чрез онлайн постовете, е реален.
"Страховете могат да навредят повече, отколкото вирусът", заяви премиерът на Сингапур Ли Сян Лун по повод паническото изкупуване на тоалетна хартия, консерви и инстантна юфка, последвало решението на правителството да повиши степента на тревога заради риска от новия вирус.
Страхът се усеща може би най-силно на места, където се събират много хора: църкви, търговски центрове и училища.
Във Филипините много църкви останаха полупразни по време на неделните литургии. Представители на протестантска църква в северната част на Сеул минаха само на онлайн проповеди, след като откриха, че пациент с вируса няколко дни е бил на богослужения, преди да бъде диагностициран с коронавируса. Огромният мол Лоте в Сеул остана затворен за няколко дни за дезинфекция, след като беше установено, че китайски турист с коронавируса го е посетил. Според данни на анализатори магазинът е изгубил от това приходи в размер на 20 милиарда вона (16,9 милиона долара).
В Барселона беше отменено изложението за мобилни технологии, а производителят на плейстейшъни Сони се изтегли от конференцията за видеоигри в Бостън "заради нарасналото безпокойство", свързано с коронавируса. Организаторите на проявата казаха, че тя ще се проведе следващата седмица, но "хигиенните мерки ще бъдат завишени".
В Намдемун, най-големия традиционен пазар в Сеул, продавачи отчетоха значителен спад в продажбите, след като се установи, че миналия месец там е идвал човек заразен с новия вирус.
Южнокорейското министерство на образованието неодавна препоръча на университетите да отложат началото новия семестър, което би трябвало да е през март, заради опасения, че хиляди китайски студенти ще се върнат за занятията след пътуване зад граница.
Южнокорейският президент Мун Дже-ин изрази безпокойство, че "прекомерно раздутите страхове" вредят на южнокорейската икономика, намалявайки потреблението и развлекателните дейности.
Най-дългоочакваното събиране в Азия - предстоящите летни Олимпийски игри в Токио - също беше засегнато от страха. Въпреки че впоследствие се отметна от думите си, президентът на организационния комитет на Игрите Тоширо Муто изрази "сериозно безпокойство", че вирусът може да наруши програмата на Олимпийските и Параолимпийските игри.
"В този момент забелязвам едно - страхът се разпространява по-бързо от вируса и е важно да обуздаем този страх", заяви Крейг Сенс, говорител на Международния параолимпийски комитет.
В Япония страхът и вирусът се пресякоха най-видимо на огромен круизен кораб, спрял в пристанището Йокохама, където хиляди пътници и екипаж бяха под карантина за две седмици и стотици души се оказаха заразени с коронавируса.
В Малайзия слух в социалните медии, че вирусът се разпространявал чрез мандарините, предизвика известна паника, докато представители на здравеопазването не опровергаха това.
Когато се появи новината, че журналист, отразявал събитията, свързани с японския премиер, е бил в контакт със заразен шофьор и сам се е самопоставил под карантина, интернет изданието на таблоида "Уикли пост" написа, че "коронавирусът предизвика ударна вълна дори в премиерския офис".
Запасяване с тоалетна хартия и салфетки
Страхът, а може би и черният хумор, могат да обяснят други примери на странно поведение - снимки на хора, използващи портокалови кори като предпазни маски, или на деца в колички, опаковани с нещо като найлони.
В Тайван хората започнаха да се запасяват с тоалетна хартия и салфетки след слухове в интернет, че те могат да бъдат използвани като маски, предпазващи от вируса, казва Ян Бокен, заместник директор на правителствената Служба за индустриално развитие.
Тайванската Служба за криминални разследвания пък препоръча да бъдат повдигнати обвинения срещу три жени заради това, че са използвали популярната социална медия LINE, за да внушават, че салфетки, дамски превръзки и тоалетна хартия могат да бъдат използвани като заместители на маските, каза говорител на службата.
Страхът доведе и до беззаконие. В Кобе, Япония, бе съобщено за откраднати от болница 6000 хирургически маски.
В Украйна няколкостотин души, изплашени от заразата, влязоха в сблъсъци в продължение на няколко часа с полицията, блокирайки пътя към сграда, предназначена за поставяне под карантина над 70 души, евакуирани от Китай.
Във Фукуока, Япония, двама пътници в метрото влязоха в стълкновение с мъж без маска, който започнал да кашля, заради което друг пасажер задействал аварийната аларма, съобщи агенция Киодо.
Във Хонконг, където хората се редят на опашки пред магазините за стоки от първа необходимост, трима души, въоръжени с ножове, обраха доставчик пред супермаркет и отмъкнаха толкова ценните ролки тоалетна хартия на стойност от над 1000 хонконгски долара (128 долара).
Правителствата често пъти не знаят как да се справят със ситуацията. Така например осем граждани на Самоа не бяха допуснати да влязат на националното летище и бяха върнати във Фиджи след информация, че са пътували транзит през Сингапур, обявен от местните власти за "високорискова" страна, съобщава в. "Самоа обзървър".
А когато канадски тийнейджър припадна в сграда в Куала Лумпур в Малайзия, пристигна медицински екип в пълна защитна екипировка. По-късно министерството на здравеопазването каза, че това е била предпазна мярка и че младежът не е заразен с вируса.
Материалът е на АП. Преводът е на БТА.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни