След почти 19 години война и стотици хиляди жертви - САЩ и талибаните подписаха днес споразумение за прекратяване на огъня в Афганистан. Преговорите продължиха близо две години и с различни спадове и върхове в разговорите, те бяха ознаменувани с официална сделка.
Очакванията са, че след подписването американските войски ще изтеглят част от контингента си, а при спазване на условията на мира - ще бъдат изтеглени всички щатски войски от страната. В замяна - талибаните трябва да гарантират, че няма да превърнат Афганистан в "земен рай" за терористични групировки от цял свят. Освен това - те се задължават да водят мирни преговори с централното правителство в Кабул.
Така - ако всички бъде спазено, САЩ ще се изтеглят напълно от афганистан до 14 месеца, броено от днес. Първоначалното намаляване на войските ще бъде на 8600 души.
Документът беше подписан в катарската столица Доха, която беше дом на всичките кръгове от процеса по мирните преговори. Там пристигна делегация от 31 членове на радикалната групировка. В Доха е и държавният секретар Майк Помпео, който през последните месеци беше архитект на споразумението от американска страна.
Споразумението бе подписано в 12.45 ч. по Гринуич от американския преговарящ Залмай Халилзад и политическия лидер на талибаните Абдул Гани Барадар.
В чест на сделката днес талибаните обявиха, че прекъсват всичките си военни операции в страната.
"Тъй като споразумението ще бъде подписано днес и нашият народ е щастлив и чества това събитие, ние прекъснахме всички наши военни операции в цялата страна", заяви говорителят на талибаните, Забиула Муджахид.
Въпреки примирието обаче - Афганистан е далеч от мира. Талибаните показват, че няма да се примирят докато не поемат контрола над Кабул и централното правителство. Те твърдят, че искат да участват в мирен процес, в който да бъдат признати за политическа сила, но малко експерти смятат, че това е възможно.
Такова е и притеснението на избраният преди седмица нов-стар президент на страната Ашраф Гани. Точно поради тази причина днес в Кабул пристигна американският министър на отбраната Марк Еспър, който трябва да успокои правителството и да гарантира, че Вашингтон остава ангажиран със сигурността на страната.
"Ако талибаните не спазват ангажиментите си, те ще изгубят своя шанс да седнат на масата на преговорите с останалите афганистанци и да обсъдят бъдещето на страната си", посочи Еспър.
Иначе - вътрешните преговори между афганците трябва да започнат на 10 март.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни