„На първо място се страхувам, че под похлупака върху КТБ ще остане дупка - както искате го разбирайте. На второ място, страхувам се, че под похлупака ще се окажат много хора, които са се хранили от тази дупка. В крайна сметка, ще дойде един момент, в който много хора ще бъдат призовани като свидетели и мисля, че тогава ще стане ясно кой, защо и как.“

Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров пред бТВ, помолен да коментира казуса с Корпоративна търговска банка (КТБ). Помолен да уточни за кои лица точно става дума, той отговори, че „финансовият интерес няма партиен цвят или вид на убеждение".

 

Гореща седмица за КТБ

 

Цацаров поиска управителят на БНБ Иван Искров да оповести публично одитния доклад за състоянието на трезора.

„Може би ще стане ясно кой е крив и кой е правия - дали сме действали ефективно, защото е имало типично криминален, а не финансов процес и дали сме обслужвали нечии интереси", каза главпрокурорът.

Той не бил запознат със съдържанието на документа, но е убеден, че „следващата седмица ще е много гореща, повярвайте ми". После коментира и действията на прокуратурата:

„Не аз съм избирал свързани лица и фирми да бъдат регистрирани на един и същи адрес на управление. Не действахме елегантно, ще каже някой, но действахме ефективно. Прокуратурата действа така - тя действа с претърсвания, действа с разпити, действа с изземания на документи".

Безумие! 8000 мини на ден утилизирали в "Миджур"

 

Втората тема, по която обвинител №1 говори бе взривеният завод „Миджур“ в Горни Лом, в който загинаха 15 души.

„Гърция има достатъчен държавнически разум, за разлика от нас, за да утилизира боеприпасите си извън територията на страната. Ние нямаме достатъчен държавнически разум, но имаме достатъчно частнособственически разум, за да приемем всичко това и да ги утилизираме при възможно най-примитивните условия“, каза Цацаров.

И се закани да търси отговорност на всички, замесени във вноса на огромните количества противопехотни мини. После разкри, че според условията на подписания през 2008 г. договор, е трябвало да бъдат утилизирани 4 вида противопехотни мини - американско и немско производство. Общият им брой е бил 1 560 000. Според нормата в документа, на ден е трябва да се обезопасяват по 8000 от тях. По данни на МВР, към момента на взрива или непосредствено преди него, в завода е имало не повече от 210 967 мини.

В същото време фирмата собственик на завода „Видекс" е поискала 800 000 мини от нейни хранилища в Монтанско да бъдат преместени в склад край София. Това било отказано, а след взрива в складовите бази не било открито нищо. От думите на Цацаров излезе, че е много вероятно огромното количество боеприпаси да е било именно на територията на барутния завод.

Извлеченият от мините тротил пък се съхранявал в близост до цеха за утилизация, а работниците не смогвали да обезвреждат по 8000 мини дневно и се е получавало натрупване.

„Всичко това, което казвам, трябва да се превърне в обвинение. То трябва да се превърне в обвинение не само спрямо длъжностните лица от самото предприятие. То трябва да се превърне в обвинение и по отношение на длъжностните лица, които са разрешили, позволили, съгласили се с натрупването, вноса на такова количество мини, без заводът да има необходимия капацитет за това", подчерта главният прокурор.

В коментар за „саботьорската" и „масонската" версии около инцидента, пък каза: „Проблемът не е в това масон-ескимос-негър-бял, проблемът е в това, че не можеш да унищожиш 8000 мини на ден с примитивна технология и 3 смени от по 15 човека. Това е безумие".