Учени от Медицинския център „Еразмус“ и университета в Утрехт са успели да открият и изолират антитела срещу COVID-19. Това съобщава университетското списание „Еразсмус Магазин“.
„Това е първото антитяло, за което знаем, че блокира инфекцията и съществува голям шанс да го превърнем в лекарство и то скоро да излезе на пазара“, съобщава Франк Гросфелд, професор по клетъчна биология в Ротердам.
Все още обаче предстои доста работа. Антитялото трябва да бъде тествано върху пациенти, което може да отнеме месеци. Изследването все още не е валидирано от колегите на откривателите, този процес тече в момента.
Ако те го валидират, както се очаква, откритието първо ще бъде публикувано. В момента данни от него са качени само в уебсайт, в който биолозите, работещи по проблема, споделят достиженията си.
Ръководителят на изследването Беренд-Ян Бош от университета в Утрехт не иска да създава фалшиви очаквания.
„Това е първата многообещаваща крачка, но все още е твърде рано, за да спекулираме за действието на евентуално лекарство върху хората, предупреждава той. - Проучването ни се проверява в момента. Още коментари ще направим, когато този процес мине.“
Ако антитялото действа и на пациенти, то при приемането му ще блокира възможността на вируса да причинява инфекции и пациентът ще има време да се възстанови.
„Разбира се, превенцията продължава да е по-важна от лечението. А истинско решение на проблема ще донесе ваксина, но за разработката й имаме нужда от около две години“, уточнява и професор Гросвелд.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни