Противовъзпалителните лекарства е възможно да влошават протичането на заболяването след заразяване с COVID-19.

Това се казва в официално съобщение на френското здравно министерство, съобщава бТВ.

Четирима пациенти във Франция привличат вниманието на специалистите, защото са извън.рисковите групи, но се намират в много тежко състояние.

Те са млади и нямат странични заболявания. Но днес са в реанимация и са едни от най-тежките случаи във Франция. Единственото общо между тях е, че когато за първи път са се почувствали зле, са взели противовъзпалителни лекарства.

Медикаментите на основата на ибупрофен в страната са много популярни. Затова и днес здравното министерство призова за сваляне на температура да се използват лекарствата на основата на парацетамол.

Трябва да се внимава и да не се стига до предозиране с парацетамол - не повече от 3 грама дневно.

Употребата на противовъзпалителни вещества и наличието на COVID-19 е опасна комбинация дори и за младите пациенти, предупреди френският вестник "Фигаро", като цитира експерти.

Ето и какво написа "Фигаро":

 

Приемането на противовъзпалителни вещества (ибупрофен, кортизон и други) може да е влошаващ фактор за заразата, сподели министърът на здравеопазването Оливие Веран в туитър на 14 март, като призова за „взимането на парацетамол“ в случай на грип. 

„Документирани са сериозни случаи на влошаване на състоянието при употребата на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) от пациенти с COVID-19“, допълни директорът на националната здравна служба Жером Саломон. „Избягвайте всякакви самолечения“.

Но тези противовъзпалителните медикаменти не бива да бъдат спирани при определени хронични болести: може да са незаменими и ако лекарят ви е предписал нестероидни противовъзпалителни средства или кортизон не бива да ги спирате, освен ако той не ви каже, пише изданието.

„Добрият пример не е самолечението, но не е и резкият отказ от приемането на медикаменти за хронични патологии, след като вече нямате симптоми на грип или дихателни проблеми“, предупреди Патрик Глодстийн – шеф на спешното отделение в Университетската болница в Лил.

Не бива да се предозира с парацетамол: максималната препоръчителна доза без лекарско предписание е 3 милиграма на ден (не 4, както често се смята), като дозите трябва да са разпределени през 6 часа.

Информацията в момента се базира само на наблюдения, направени с приети пациенти в интензивни отделения. Докторите съобщават за „големи дози НСПВС“, приемани основно от млади пациенти без коморбидност, които страдат от тежка форма на болестта.

Но не се знае дали тези пациенти са приемали повече от медикаментите от други заболели – тези продукти са масово употребявани при самолечението, затова пациенти с лека форма на заболяването е възможно да са минали под радара на властите.

Тези лекарства са много ефективни срещу грипа и болките, но са потенциално опасни в комбинация с инфекцията.

Те са по-ефективни от парацетамола, но и по-рискови.

Възпалението е естествената реакция на организма срещу инфекцията и предупредителен знак. Туширайки реакцията на имунната система, противовъзпалителните вещества могат не само да попречат на тялото да се противопостави при навлизането на патогена в него, но и да прикрият сериозните симптоми, което би забавило диагностицирането.

Подобен процес се наблюдава при кортизона и пациенти с такава терапия са с повишен риск от инфекцията.

Някои НСПВС могат да са „хранилки за бактерии“, съобщи наскоро за „Фигаро“ Д-р Ани Пиер Жонвил Бера – директорка на регионалния фармакологичен център в град Тур.

"Проучванията с животни показват, че ибупрофенът насърчава растежа на определени бактерии дори в присъствието на антибиотик, вероятно чрез модифицирането на протеина виментин, който участва в адхезията им и следователно тяхното разпространение."

Това едва ли е изненада за лекарите: за много от масово използваните в самолечението НСПВС (аспирин, ибупрофен, кетопрофен, диклофенак и други) са изпращани сигнали до здравните власти.

Миналия април френската Национална агенция по лекарствата (ANSM) публикува проучване за употребата на ибупрофена и кетопрофена, като заключението „предполага влошаващата роля на НСПВС в случаите на инфекция“.

От всичките събрани случаи от 2000 г. насам има почти 400 сериозни инфекциозни усложнения при деца или възрастни „често млади“ и без рискови фактори или коморбидност.

Става въпрос за тежки инфекции на кожата и меките тъкани, сепсис, плевро-пулмоналните усложнения, неврологични или УНГ инфекции. 

"Тези инфекциозни усложнения са наблюдавани след много кратка продължителност на лечението", отбелязват авторите.

Затова в края на януари беше прекратен свободният достъп до тези лекарства в аптеките. Болкоуспокояващите (36 базирани на парацетамола и 46 нестероидни противовъзпалителни лекарства) остават достъпни и без предписание, но трябва изрично да бъдат давани от аптекарите.