Говорителят на неправителствената организация "Репортери без граници" Оливие Базил заяви пред БНР, че климатът на насилие и пълната липса на прозрачност за истинските собственици на медии са сред причините България да се нареди на стотното място в класацията за свобода на словото за тази година.
Както Клуб Z вече съобщи, само за 2 години страната ни е загубила 20 позиции. В интервю за "Хоризонт" Базил подчерта, че причините са "същите като миналата година, но доста по-концентрирани":
Причините за съжаление са същите, но са по-често срещани. България се нарежда наистина по-назад от половината страни в света и е на последно място сред държавите от ЕС, казва Базил.
Първата причина е климатът на насилие, който се изразява в директни или косвени заплахи срещу журналисти и техните семейства. В такъв климат автоцензурата влияе на работата.
Огромен проблем е пълната липса на прозрачност на истинските собственици на медии. Имам предвид слагането на ръка или нарастващото влияние на сивата икономика, която инвестира в медиите, за да ги направи средства не за информация, а за оказване на натиск.
Съществува и проблемът с рекламата, която не само усложнява въпроса с финансовата независимост на медиите, а и го прави доста труден за проследяване. Аз лично познавам много добри журналисти в България, но голяма част от тях не могат да работят в традиционни медии. Пред мен журналисти са споделяли, че ако работят срещу определена групировка, просто няма да бъдат наети на работа, защото никой не би искал да си създава проблеми. Има и репортери, които поради тази причина са без работа 6-7 години.
Както вече Клуб Z писа, в класацията на "Репортери без граници" пред нас са страни като Габон, Киргизстан и Еквадор, а след България се подреждат държави като Кот д`Ивоар, Гвинея, Перу и Парагвай.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни