Сроковете, които България си бе поставила за реализирането на първата стъпка по пътя към еврозоната - присъединяването към европейския банков съюз и европейския валутно-обменен механизъм (ERM-2), вече не са реалистични.
Това заяви гуверньорът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев пред Нова тв. Той беше в ефир, за да коментира задаващата се кредитна ваканция заради епидемията от коронавирус и мерките против нея, които на практика затварят част от българската и световната икономика.
По думите на Радев все пак работата по присъединяването към "чакалнята" няма да спре.
"Ако ние продължим по начина, по който работихме досега, ако политиците, защото това е политическо решение, и институциите, включително БНБ, продължат да действат независимо от много трудната и сложна среда, в която се намираме, едно отлагане на влизането ни в ERM-2 през 2021 г. няма да бъде фатално."
Странното е, че Радев признава за грешка от началото на присъединяването ни в ЕС, когато страната реши да изчака с присъединяването и да отложи влизането по време на предишната икономическа криза от 2008 г. Въпреки това все пак отново се върви към отлагане. Предишното такова беше обявено само преди два месеца от премиера Бойко Борисов. Мотивът на министър-председателя бе, че искал да има пълен политически консенсус по темата. Иначе очакваната дата беше за края на април, около рождения ден на финансовия министър Владислав Горанов, по неговия собствен израз.
"Не трябва да повтаряме тази грешка още един път, тъй като цената както за хората, така и за бизнеса този път ще бъде значително по-висока."
Припомняме, че присъединяването към ERM-2I не обвързва другите страни от зоната с никакви плащания към нас, не се очакват и никакви трансфери от Франкфурт към България, така че няма причина еврозоната да не продължи преговорите.
Все пак шефът на БНБ обясни какви са рисковете пред страна, която не е в еврозоната и се намира в режим на валутен борд.
"Ние нямаме кредитор от последна инстанция, каквато е Европейската централна банка, което определено ни поставя в различна позиция от страните, които са в еврозоната. Това ограничава мерките, които ние можем да предприемем. Вероятно ще чувстваме тази разлика по-силно при разгръщането на кризата, а и след това - когато щетите от нея трябва да бъдат преодолявани."
Иначе Радев гарантира, че българската банкова система е стабилна. До сряда европейският банков орган ще обяви насоки и критерии, по които банките в България ще могат да отложат във времето плащания по кредити на техни клиенти.
По думите му хората, които имат и ипотечни кредити и други задължения към банките, ще могат да преговарят с тях, ако са в затруднено положение.
"Това е именно целта на регулаторните мерки, които предлага БНБ. Да се даде допълнителна гъвкавост, допълнителни възможности на търговските банки, така че с този индивидуален подход към техните клиенти те да не изпадат в по-тежко положение от гледна точка на капиталова адекватност и управление на кредитния риск", казва Радев.
И разяснява още:
"В основата на тези мерки стои въвеждането на целенасочен и временен мораториум, с който се отлагат или спират плащания по банкови кредити. Или казано по-простичко - отсрочване на плащането по банкови кредити", каза Радев.
По думите на Димитър Радев банковият сектор към момента е в много добра кондиция в резултат на правеното през последните години.
"Затова може да се каже, че той е готов, особено ако говорим за хоризонт 3 и 6 месеца на тази криза. Нашият банков сектор през последните години премина през мащабни проверки, които включваха също така оценка на качеството на банковите активи", каза той.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни