Първите държави в ЕС вече започват поетапно сваляне на карантината, която наложиха заради епидемията от коронавируса COVID-19. Първи към тази стъпка ще прибегнат Дания и Австрия, които обявиха, че ще смекчат ограниченията след католическия Великден (който е в предстоящия уикенд, б.р.).
Датската премиерка Мете Фредериксен обяви, че вирусът се разпространява по-бавно в Дания от очакваното и това вдъхва оптимизъм. Тя обаче предупреди датчаните, че ще трябва да се настройват все още за различно темпо на живот от обичайното и най-вероятно училищните и работните смени ще се разминават, за да няма едновременно струпване на големи маси хора.
Границите остават затворени. Ще продължи забраната за събиране на едно място на повече от 10 души, ресторанти, кафенета, стадиони и фитнес-зали остават на първо време затворени.
Заразените с вируса в Дания са 2500, но се предполага, че неоткритите случаи са много повече. Досега от болестта са починали 77 души.
Австрия също смята да започне да разхлабва мерките. На 14 април след Великден ще отворят малките магазини, но при строги мерки за сигурност.
Отварят строителните магазини и цветарниците, а от 1 май ще отворят всички останали магазини, фризьорски салони и молове. В средата на май вероятно ще отворят и хотелите и ресторантите.
До края на април обаче остават ограниченията за излизане навън, а училищата остават затворени до средата на май.
Големи събирания като спортни прояви, концерти и други няма да има поне до края на юни. Успоредно с това става задължително носенето на маска навсякъде, не само в супермаркетите и аптеките. От 13 април тя е задължителна и в градския транспорт.
„Бързата и рестриктивна реакция на държавата ни дава сега възможност за бързо излизане от тази криза“, заяви канцлерът Курц.
Тирол обяви същевременно, че смята да вдигне карантината повсеместно още на 13 април. Затворени остават само някои градове и региони, където имаше концентрация на заразени.
В Австрия удвояването на заразените случаи в средата на март ставаше на 3,6 дни, днес то вече е на 16,5 дни. Смята се, че именно това е критерият, който една страна трябва да постигне, за да свали карантината. Удвояване на заразените на 14 дни е скоростта на разпространение, с която може да се справят повечето здравни системи, тъй като за 14 дни повечето леки случаи отшумяват.
От 1 април броят на хората в интензивни отделения е стабилен – 250 души. От събота пък броят на оздравелите се покачва по-бързо от броя на новите заразени. В момента в Австрия се заразяват по-малко от 3-ма на 100 000 души дневно.
В Чехия също в момента дискутират разхлабване на някои от ограниченията за търговията, но правителството е доста разединено.
В Германия ограниченията за контакти засега остават в сила до 19 април. Тогава ще се реши и как да се продължи нататък. Засега няма решение, това бе обявено след телефонна конференция на премиерите на провинции и канцлерката.
Новост в Германия от днес е въвеждането на 14-дневна карантина за пристигащите в страната от чужбина. Всеки, който е прекарал няколко дни извън страната, трябва да бъде подложен на две седмици изолация. Изключение се прави само за хората в граничните региони, които работят и живеят от двете страни на границата.
Също от карантина са изключени и хората, пътуваши по неотложни бизнесдела или превозващите стоки и хора по земя, въздух и вода. Хора, които идват за многоседмични трудови договори, каквито са селскостопанските сезонни работници, могат да влизат в страната след подсигуряване на условията им на живот, в които да се спазват най-строги хигиенни правила.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни