12 банки са заявили готовност да участват в гаранционната програма на Българската банка за развитие за предоставяне на безлихвени кредити до 4 500 лева в помощ на хора, пуснати в неплатен отпуск и самоосигуряващи се лица.
Новината беше съобщена от пресцентъра на ББР, който обяснява, че в момента се работи усилено по сключване на финансовите споразумения, както и за създаването на необходимата организация в клоновите мрежи на банките.
Банките, които ще участват са следните:
- Алианц банк България
- Банка ДСК
- Инвестбанк
- Интернешънъл Асет Банк
- ОББ
- Общинска банка
- ПИБ
- Райфайзенк банк
- Търговска банка Д
- Уникредит Булбанк
- ЦКБ
- Юробанк България
ББР казва, че "очакванията" били за съкратена съгласувателна процедура, така че финансовият ресурс да достигне до пострадалите физически лица от пандемията в първите дни след Великденските празници.
Припомняме, че ББР беше капитализирана с допълнителни 700 млн. лв. от държавата. Целта на тези пари е именно за издаването на гаранции към търговските банки, които ще са кредитор от последен стадий. Кредитите са безлихвени за хората, които могат да ги ползват. 4500 лв. е максималният размер, който може да бъде изтеглен. Парите могат да се взимат и на траншове - от по 1500 лв. за три месеца.
Кредитополучателите не осигуряват обезпечения и не дължат такси, комисиони и неустойки. Максималният срок на погасяване е 5 години, с минимум 6 месеца и максимум 24 месеца гратисен период.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни