Операторът на полската газопреносната мрежа Газ-систем (Gaz-System) е сключил договор за 280 млн. евро с италианската компания Сайпем (Saipem) за построяване на газопровода, който да свърже Полша и Дания по дъното на Балтийско море, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Сайпем ще изгради 275 км от съоръжението на дълбочина от 4 до 57 метра.
Договорът е част от проекта Балтик пайп (Baltic Pipe), който трябва да осигури на Полша достъп до газовите находища в Норвегия през датската газопреносна мрежа.
"Това е повратна точка за постигането на независимост на Полша от руския природен газ", каза полският президент Анджей Дуда на пресконференция. Общата стойност на проекта е 1,5 млрд. евро, уточни Газ-систем.
Съоръжението ще позволи на Полша да внася 10 млрд. кум метра газ годишно, което е повече от половината от потреблението на страната. Планира се газопроводът да бъде завършен през октомври 2022 година.
Полша от години се опитва да намали зависимостта си от руския газ. Варшава разшири мрежата от интерконектори със съседните страни и построи терминал за втечнен природен газ на балтийското крайбрежие.
Полша е и яростен критик на газопровода "Северен поток" и новия "Северен поток 2" между Русия и Германия заради опасения, че те могат да увеличат зависимостта на Европа от руския газ и да се използват от Москва като политически инструмент за засилване на натиска в транзитни страни като Украйна.
Строителството на Балтик пайп на практика започва, подчерта Дуда, цитиран от ТАСС. Строителните дейности ще започнат през близките дни.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни