Обещаните от ЕС големи суми за засегнатите от коронавируса страни и разхлабеният надзор върху фондовете вероятно ще доведат до увеличаване на измамите и корупцията.
Това заявява в интервю за Ройтерс главният прокурор на ЕС Лаура Кодруца Кьовеши.
Очаква се през следващите седмици ръководителите на страните членки да се споразумеят за бюджет от 2 трилиона евро. Парите по фондовете ще дойдат през този бюджет. Лидерите все още не са се разбрали дали парите трябва да бъдат отпуснати под формата на заеми или грантове, какво трябва да направят регионите, за да се класират за тях и как ще бъде проследяването използването на сумите. Получателите искат по-голяма гъвкавост с цел гаранция, че плащанията ще станат бързо.
За председателя за новосъздадената Европейска прокуратура това е рецепта за нежелани последици – голямо увеличаване на измамите и корупцията.
„Има редица причини да смятаме, че нашата юрисдикция ще се увеличи”, заяви Лаура Кодруца Кьовеши.
„Ако има повече пари по фондовете и ако има повече гъвкавост за използването им, наистина очаквам, че ще имаме повече работа”, допълни румънската юристка.
Не се очаква Европейската прокуратура да започне да действа пълноценно преди втората половина на тази година. Кьовеши все още изгражда екипа си от прокурори и създава оглавяваната от нея служба в Люксембург.
Прокуратурата обаче вече има юрисдикция и ще поведе борбата срещу трансграничните престъпления в голям мащаб с бюджета на ЕС, сред които измамите с ДДС. Предполага се, че те нанасят на страните членки щети за 64 милиарда евро годишно.
Много случаи, малко прокурори
Според Кьовеши вече има признаци, че отговорът на COVID-19 е покана към по-малко прозрачни практики, сред които възлагането на обществени поръчки без открити търгове, или използването на фалшиви документи за закупуването на медицинско оборудване, както и лекарства на изкуствено завишени цени.
„Много лесни за използване са преките обществени поръчки, защото ако някой иска да възложи поръчка без търг, е много лесно да се подпише договор с компания, която има специален интерес или е свързана с роднини и приятели”, смята Кьовеши.
Най-голямата й тревога е липсата на достатъчно ресурси за справяне с проблема.
Вропейската прокуратура получи бюджет, който позволява само 32-ма прокурори. Това е абсурдно малък брой предвид обхвата на тяхната отговорност с юрисдикция в 22 от 27 страни членки на ЕС, отбелязва Ройтерс. А броят на тези държави ще расте.
Кьовеши очаква в първия ден от работата на нейната служба, насрочен за ноември, страните членки на връчат там над 3000 случая за разследване. А всяка следваща година – по още 2000 преписки.
„Трябват ни повече пари и прокурори”, изтъкна румънката.
Тя обаче отказа да назове конкретен брой, но намекна, че става дума за стотици.
Но въпреки скромните засега ресурси Кьовеши няма търпение да започне работа, защото престъпността не чака.
„Организираните престъпни групи са особено силни в предвиждането и възползването от всяка възможност в индустриални количества”, обобщи тя.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни