Изискване пациенти да си правят за своя сметка PCR тест за коронавирус и той да е отрицателен, за да се лекуват в болница заради друг здравословен проблем, не може да бъде условие за прием или консултация със специалист в лечебни заведения.

Уточнението дойде от Министерството на здравеопазването - "по повод множество запитвания", след като се появиха сигнали в медиите, че болници в страната са въвели подобно изискване - пациентите да се тестват и резултатът да е отрицателен, за да бъдат приети. Публикации имаше за клиниката по ревматология в столичната "Свети Иван Рилски", за "Пирогов" (там е без заплащане), ИСУЛ, старозагорската болница и др. Мотивът - предпазване от заразяване на медицински персонал, тъй като случаите започнаха да растат. Според статистиката на Националния оперативен щаб 11% от всички установени заразени с COVID-19 досега у нас са медици. 

"Всички здравноосигурени лица имат право на достъп до лечебни заведения за оказване на болнична помощ, заплащана от НЗОК, когато диагностичната и/или лечебната цел не може да бъде постигната в условията на извънболничната помощ. Гражданите имат право да изберат лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за оказване на съответната болнична помощ, на територията на цялата страна. Приемът за диагностика и лечение (в т.ч. и оперативно) в болнични условия се осъществява въз основа на здравословното състояние и свързаните с него индикации за болнично лечение и не трябва да бъде възпрепятстван от въвеждане на други предварителни условия.

Извън това, по време на хоспитализацията лечебните заведения са задължени стриктно да спазват мерките по превенция и контрол на инфекциите, свързани с медицинското обслужване, обясниха от Министерството на здравеопазването в отговор.

От МЗ припомнят, че с  влезлите в сила от 24 април изменения в Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, НЗОК заплаща дейността по диагностика на COVID-19 чрез извършването на високоспециализирано изследване „Полимеразна верижна реакция (PCR) за доказване на COVID-19“. 

Оттам заявяват, че подадени сигнали от пациенти за подобни практики не са постъпвали.  И добавят:

Министерството на здравеопазването се обръща към всички български граждани с апел своевременно да подават сигнали в случаи на отказ от страна на лечебните заведения за диагностика или лечение без PCR тест. По всички сигнали за нарушение ще бъдат извършени проверки от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.