Мониторингът върху правосъдието (CVM механизмът) никога не е прекратяван.

Предишният състав на ЕК препоръча вдигането му (а можеше просто да го прекрати), но не взе такова решение. Мониторингът оттогава е "спящ" - нито прекратен, нито активен. Това са фактите, другото са увъртания или лъжи.

ЕК реши да напомни по един дипломатичен, но доста твърд начин, че мониторингът може да бъде "събуден". Това предупреждение трябва да бъде разглеждано именно контекста си - докладът по "Европейския семестър", който оценява икономическото развитие.

България изостава много, дори бих казал, че се отклонява значително, от приоритетите на ЕС за следващите години:

  • "Зелено" възстановяване на икономиката с акцент върху нисковъглеродна икономика, защита на околната среда и качеството на живот;
  • Електронно управление и дигитални услуги, образование и квалификация в дигиталната сфера;
  • Особено внимание за малкия бизнес и самонаетите;

Изводите са повече от тревожни - българското правителство и новата ЕК съвсем не говорят на един език. С такива проблеми, България е заплашена да има много труден достъп до европейско финансиране и възстановителни фондове и в близките години да изостава, вместо да догонва.

 

Препечатваме коментара на евродепутата на "Демократична България" Радан Кънев от профила му във Фейсбук. Заглавието и подзаглавието са на редакцията.