Европейската комисия не изготви нов доклад за напредъка на България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП).
Това заяви в интервю за БНР изпълнителният зам.-председател на ЕК Валдис Домбровскис.
Фактът, че няма нов доклад, означава, че на практика няма и мониторинг.
„Европейският семестър не е свързан с МСП. Колкото до последния, вече имаше доклад по него през октомври 2019 г. В него има заключение, че България вече е покрила всички изисквания. Това не се е променило и тук няма нищо ново“, изтъкна Домбровскис.
Така той коментира твърденията в някои медии у нас, че мониторингът остава. Повод за намеците бе огласеният вчера доклад по пролетния пакет от Европейския семестър за страните членки на ЕС. В него бе отбелязано например, че „на България тепърва предстои да постигне конкретни резултати в разследването и наказателното преследване на корупцията по високите етажи на властта“. В документа се изтъква също, че „все още не са предприети мерки за намаляване на риска по отношение на схемата „гражданство срещу инвестиции“.
„Нека бъдем ясни - това, което публикувахме вчера, е докладът по Европейския семестър, както и специфичните препоръки за всяка една от страните членки. В основата си Европейският семестър е нашият основен механизъм, който координира икономическите и фискални политики на държавите. Положителната новина всъщност беше, че България е единствената страна членка, която не нарушава критериите за бюджетен дефицит за тази година. Знаем, че всички държави страдат от сурова рецесия, която доведе до сериозно увеличение на този дефицит. Така че този Европейски семестър не е свързан с МСП. Колкото до последния, вече имаше доклад по него през октомври 2019 г. В него има заключение, че България вече е покрила всички изисквания. Това не се е променило и тук няма нищо ново", допълни Домбровскис.
Той категорично подчерта, че ЕК в момента не изготвя нов доклад за напредъка на страната ни.
Няма нищо общо с МСП и това, че Комисията изготви препоръки за 11 страни, сред които и България, относно прането на пари.
„През изминалите години имахме серии от скандали с прането на пари в ЕС, скоро публикувахме и план за действие в тази насока. И, да, този проблем ще продължим да наблюдаваме в контекста на европейския семестър“, каза комисарят.
Заради споменатите от Домбровскис скандали елементът с прането на пари се е появил в Европейския семестър преди няколко години.
Това, което Еврокомисията ще наблюдава, е спазването на въховенството на закона, и то във всички страни членки. Това ще се осъществява чрез „хоризонтален“ механизъм, който се разработва в момента, уточни Валдис Домбровскис.
По-рано говорителката на ЕК Зузане Конце заяви пред Клуб Z, че мониторингът над България по линия на МСП все още го има. Но само технически.
Той ще отпадне окончателно по решение на Комисията. Но преди това тя чака да получи препоръки от Европарламента и Съвета на ЕС, каза още Конце. В действителност ЕП одобри падането на МСП за страната ни на 20 декември 2019 г.
Тя обаче бе категорична, че МСП и Европейският семестър са две коренно различни неща.
Външният министър Екатерина Захариева също коментира темата на профила си във фейсбук. Ето какво написа тя:
Винаги реагирам с радост, когато европейски теми намират място в българските медии. Тази вечер обаче трябва да отбележа, че понякога интерпретациите на новините от Брюксел не отговарят на нивото на разбиране за ЕС, до което би трябвало да сме достигнали след 13 години членство.
Ето някои уточнения по една “новина”:
1. Европейският семестър, Механизмът за сътрудничество и оценка и бъдещият Механизъм за върховенство на закона са три различни инструмента. Европейският семестър е цикъл на координиране на икономическите и фискалните политики в ЕС. Той е част от рамката на Европейския съюз за икономическото управление.
2. По отношение на Механизма за сътрудничество и оценка (МСО), на 22 октомври 2019 година Европейската комисия прие последния си доклад за стъпките, предприети от България в изпълнение на поетите от нея ангажименти в областта на съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност. В него се казва, че напредъкът на България по линия на МСО е достатъчен за изпълнението на ангажиментите на страната, поети към момента на присъединяването ѝ към ЕС. Констатациите в 18-ия доклад по Механизма за сътрудничество и оценка сочат, че България е изпълнила всички препоръки на Европейската комисия и затова тя препоръчва това да е последният доклад. Тогава председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер каза: "В изпълнение на препоръките на Комисията, през последните години България постигна впечатляващ напредък. Предизвикателствата остават, осъществяването на необходимите реформи трябва да продължи, но напредъкът в България вече е достатъчен, за да се отиде отвъд МСО и вече да се приложат новите инструменти за наблюдение както на национално, така и на ЕС равнище".
3. Бъдещият Механизъм за върховенство на закона ще следи борбата с корупцията, свободата на медиите и съдебните системи във всички държави-членки. Той все още предстои да бъде създаден, въз основа на нова идея на ЕК, работата по която все още продължава в Съвета на ЕС.
4. В обобщение: Няма промяна в позицията на Европейската комисия по отношение на изпълнението от страна на България на всички нейни ангажименти в контекста на МСО.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни