Прав е Евгений Дайнов: България навлиза в нов преход. Главната й задача през него е да "изчегърта" олигархията.
Според известния политолог Преход 2.0 ще продължи десет години, които ще се характеризират с политическа нестабилност.
България няма това време. Днес Европейската комисия предупреди, че запазването на статуквото осъжда страната ни на изолация в ЕС.
Брюксел вече заговори за нещо, което през изтичащите осем години на наблюдение върху правосъдието и вътрешните ни работи, беше табу - разделяне на България от Румъния.
Говорител на комисията ясно посочи, че има "тенденция" за нарастването на разликите между съседните страни, които тръгнаха от сходни изходни позиции.
Дипломат запознат с проблема отбеляза пред Клуб Z, че разделянето на балканския тандем вече се "разглежда като опция" и че "времето за България изтича".
Отделянето от Румъния означава, че и последното препятствие пред нея да влезе в Шенген отпада, а за България остава.
Страната ни ще се очертае като "ужасното дете" на ЕС и държавите-членки ще трябва да решат какво да правят с него, след като осем години наблюдение не са дали резултат.
Едва ли можем да очакваме новата Комисия да позволи нещата у нас да продължат, както досега. Председателят й Жан-Клод Юнкер я определи като "Комисия на последния шанс" да върне доверието на гражданите в ЕС. България ще му пречи за това, защото ще стане нарицателно за неуспешно разширяване и за безсилие на ЕС пред тези, които не спазват правилата му.
Докладите по евронаблюдението ще са под наблюдението на първия заместник на Юнкер, Франс Тимерманс, холандец известен с безкомпромисната си позиция спрямо недовършените реформи в правосъдието и вътрешните работи на България и Румъния.
Мандатът на новата Комисия, която застъпва на 1 ноември, е пет години, т.е. два пъти по-малко от очакваната продължителност на Преход 2.0. През него ЕС няма да застане на едно място и да ни чака.
Юнкер вече даде да се разбере, че можем да очакваме все по-интегрирана еврозона и отдалечаваща се от нея периферия, в която попада България. Голям е натискът от няколко стари държави-членки ЕС да създаде система за наказване на страните, които не спазват политическите критерии за членство подобно на онези за нарушаващите критериите за финансова стабилност. Това би пратило България в най-външната периферия на Европа.
Накратко, отделяне от Румъния означава провал на европейския проект в България и победа за руския президент Владимир Путин.
Нужно ли е да припомням лайтмотива на руската пропаганда за страната ни - как добре е живяла тя по времето на Съветския съюз и колко зле - при Европейския съюз.
Преход 2.0 се налага, защото преход 1.0 не реши основен проблем на България - за реалното влияние на Русия в нея. В никоя друга страна на ЕС петата колона на Путин не е толкова силна. Ничие друго членство в ЕС не е толкова формално и двулично като българското. И това е все по-трудно да се крие с приказки за "евроатлантическа ориентация" и "проевропейски мнозинства". Щом ги има, кой крепи #Кой?
Българската олигархия не е просто умалено копие на руската, тя съществува с руска подкрепа. "Южен поток" е най-очевидният пример, но не е единственият.
Българската олигархия съществува по една много руска причина - липса на независимо правосъдие и прокуратура, нереформирани полиция и държавна администрация, неработещи институции. Колкото и да са спешни, КТБ и фалитът на енергетиката са следствия именно на този генерален проблем.
Неговото решаване вече не е въпрос на стратегия, а на спешност. Трябва коалиция на желаещите да не играят с #Кой, да го назоват по име и да го изхвърлят от системите на държавната власт. При това да го изхвърлят така, че връщането му да е невъзможно.
Това ще е тестът за европейски ангажимент на евентуалното правителство и на подкрепящите го партии. И то е "правителство на последния шанс", що се отнася за бъдещето на България в Европа и на Европа в България. Политическата класа може вкупом да успее, или вкупом да се провали.
За съжаление, се виждат само малцинствени признаци за осъзнаване на сериозността на залога.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни