Печалбите на японските корпорации преди отчитане на данъци са се сринали с 32 процента на годишна основа до 15,1 трлн. йени (140 млрд. долара) през първото тримесечие на текущата година. Това е най-големият спад на показателя от десет години и половина и се дължи на пандемията от коронавирус, предаде ДПА, цитирана от БТА. 

Показателят се понижава за четвърто поредно тримесечие на фона на рецесията в японската икономика, отбелязва докладът на финансовото министерство.

Инвестициите на японските компании са нараснали с 4,3 процента на годишна основа до 16,4 трлн. йени в периода януари-март, а продажбите са намалели с 3,5 процента до 359,6 трлн. йени.

Докладът сочи също така, че вътрешните корпоративни резерви са се увеличили с 3,7 на сто до рекордните 484 трлн. йени през тримесечието. Тази сума надвишава над четири пъти националния бюджет на Япония.

Японските компании, които са склонни да трупат кешови резерви, отдавна са критикувани за практиката да наемат служители на срочни договори или на непълно работно време, които в много случаи са ниско платени. По този начин компаниите харчат по-малко за заплати.

Работещите на срочни договори и на непълно работно време понесоха основния удар от рецесията и пандемията. Броят им е намалял с 4,6 процента на годишна основа до 20,2 милиона през април по данни на министерството на вътрешните работи и комуникациите.

Японската икономика се сви с годишен темп от 3,4 процента през първото тримесечие, което е второ поредно тримесечие на спад.

Междувременно масиран срив бележат и данъчните постъпления в хазната в Токио през април, сравнени с тези за миналата година. 

Това е най-големият спад на годишна основа на месечния показател от август 2009 година, след като крайният срок за подаване на данъчни декларации бе удължен заради пандемията от COVID-19.

Анализатори очакват, че данъчните приходи ще останат слаби за продължителен период заради тежкия удар, който пандемията нанесе на икономиката.

Според експертите това засилва вероятността от ново емитиране на дълг, за да се покрие недостатъчния приток на средства в хазната в момент, когато правителството увеличи разходите си, за да смекчи последиците от пандемията.

Япония има най-тежкото дългово бреме сред водещите световни икономики, с държавен дълг, близо два пъти по-голям от брутния вътрешен продукт.

Очаква се идната седмица правителството да представи пред парламента втори допълнителен бюджет, за да финансира нов пакет антикризисни икономически мерки на стойност 1,1 трлн. долара, заяви по-рано днес премиерът Шиндзо Абе.

Според представител на финансовото министерство големият спад в данъчните приходи се дължи на едномесечното удължаване на крайния срок за подаване на годишните данъчни декларации.

Постъпленията от данъка върху доходите са се сринали с 88,5 процента, а от корпоративния данък - с 5 процента.

Общите данъчни постъпления за месеца се равняват на 52,3 трлн. йени (486 млрд. долара).