"Преди 10 години, когато бях министър на енергетиката, най-голямата петролна компания публикуваше платени съобщения в медиите, в които се казваше, че министър Трайков не може да смята. Сега се оказва, че всички са се научили да смятат и да дошли на моя акъл - че цената на горивата у нас е по-висока, отколкото трябва да бъде в един нормално функциониращ пазар. Сега въпросът е какво е решението".
Това припомни бившият министър на енергетиката, икономиката и туризма в първия кабинет "Борисов", сега кмет на район "Средец" в София от "Демократична България" Трайчо Трайков. Той не назова името на компанията, но е ясно, че в България това е "Лукойл", която държи и рафинерията в Бургас. От думите му стана ясно, че тези, в които са лостовете да направят нещо по въпроса е трябвало да направят така, че държавата да влезе в регулаторните си функции по отношение на конкуренцията на пазара.
"Комисията за защита на конкуренцията проведе може би 3 проучвания по темата, едно от които по мой сигнал. И помчти каза, че има картел, но не съмсем. Ако тя беше направила тази очевидна - по вашите думи, констатация, тогава решението щеше да е глоба до 10% от годишния оборот на компаниите нарушителки, което щеше общо да е около половин милиард лева пъввия път, още толкова втория път - и може би нещата щяха да се поправят", обясни Трайков, обръщайки се към водещата Цветанка Ризова по бТВ.
Втората възможност, която е България има, се съдържа в последния анализ на КЗК, където се констатира монополно положение по отношение на собствеността на данъчните складове (това беше информация, която Министерството на финансите и агенция "Митници" криеха, след това бившите депутати Мартин Димитров и Петър Славов спечелиха дело в съда и тя бе оповестена, а след това КЗК констатира същото в анализа си - б.р.). Бившият енергиен министър прие, че актуалното предложение на властта - да влезе като оператор на данъчни складове и да се осигури достъп до капацитет на всички участници в пазара на горива на едро - е добра стъпка (подобни идеи са лансирани и преди, но не от ГЕРБ и но без успех - б.р.).
Втората част от предложението на правителството - да построи 100-ина държавни бензиностанции, Трайков нарече "стъпка с несигурен ефект". По думите му там са световни гиганти, които през цялата си корпоративна история са ставали все по-добри в дейността си. Ако целта на тези държавни бензиностанции е сваляне на цените и оттам - сваляне на цените и на останалите бензиностанции - има вариант и да се получи, стана ясно от думите на Трайков. Но цената на това случване би била генериране на загуби от държавното дружество, което оперира като търговец - тоестако държавата не е толкова ефективна, колкото лидерите на пазара, то тя ще загуби, ако иска да продава по-евтино гориво от тях.
Според Трайков вариантът с държавните бензиностанции "ще излезе скъпичко", за разлика от идеята за данъчните складове. А "държавата дори само в КЗК да влезе - пак ще свърши работа - тоест може да възстанови конкуренцията на този пазар и това да регулира и цените на дребно.
По отношение на плановете на ГЕРБ утре да гласуват окончателно свалянето на ДДС за ресторантите, книгите и детски стоки от 20 на 9%, Трайков припомни, че целта на това не е дцените на тези стоки да паднат за потребителите, а да се облекчи бизнесът. По думите му обаче това не е най-ефективният начин за подкрепа на предприемачите. И попита: "Ако към края на годината се окаже, че браншовете, които имат по-нисък ДДС не са цъфнали и вързали след тази мярка, тези, които я предложиха, ще си подадат ли оставките"?
Трайков разказа, че именно това е бил въпросът - ще има ли оставки, който премиерът Бойко Борисов е задал на него и на финансовия министър Симеон Дянков, когато двамата са се противопоставили на предложението в ГЕРБ ДДС да се увеличи над 20 на сто по време на икономическата криза от 2009 г.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни