„За да оцелее Европа, трябва да оцелее и европейската икономика.“

Това казва германският канцлер Ангела Меркел, която представи визията си за Европа след пандемията в интервю за шест водещи европейски издания

Интервюто е дадено дни преди Германия да поеме ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз на 1 юли. 



Меркел говори пред германския "Зюддойче цайтунг", френския "Льо Монд", испанския "Ла Вангуардия", италианския "Ла Стампа", полския "Политика" и британския "Гардиън".

"Германия е в добра позиция да финансира широкомащабна икономическа програма в помощ на европейските държави и можем да си позволим нарастване на дълга", подчертава Меркел. И допълва, че "това, което е в интерес на Европа, е в интерес и на Германия".

По-рано Германия беше в лагера на т. нар. пестеливи държави, които отказваха да бъде предоставяна безвъзмездна помощ за възстановяване след пандемията.

В интервюто Ангела Меркел говори не само за коронавируса, но и за Брекзит и за геополитиката. Не може светът да продължава да приема за даденост, че САЩ все още искат да са глобален лидер и трябва да пренаредим приоритетите си, смята тя.

"Великобритания ще трябва да живее с последствията от Брекзит и от по-слабата свързаност с европейските икономики", предупреждава германският канцлер по повод възможността да не бъде постигнато споразумение за бъдещите отношения до края на годината.

По отношение на Русия Меркел признава, че хибридната война и методите за дестабилизация са типична политика на Москва, но със страната трябва да се поддържа конструктивен диалог, тъй като тя играе решаваща роля в Близкия изток.

"Съзнаваме, че към германското председателство има изключително високи очаквания."

Това са думи на Меркел от седмичното ѝ видеообръщение.

Искаме да изпълним тези очаквания като работим за излизането от кризата заедно и същевременно подготвим Европа за бъдещето, допълва тя.

По думите ѝ задачите на Германия по време на европредседателството ще излязат извън прякото справяне с пандемията и ще се съсредоточат върху "трите ключови предизвикателства на нашето време," както ги определи германският канцлер.

Целите, свързани с опазването на околната среда, ще бъдат на първо място в германския дневен ред заедно с дигитализацията и подновените усилия що се отнася до европейските единни външнополитически цели.

Специален акцент ще бъде поставен върху отношенията на ЕС със стратегически партньори като Китай, Русия, Турция и САЩ. Запазването на вътрешното единство в блока също ще остане водеща цел, каза Меркел.

По-рано в събота външният министър Хайко Маас се съгласи, че ЕС има много големи очаквания за германското председателство и тези очаквания са подсилени от пандемията.

За Маас трите най-важни цели на председателството са постигане на споразумение за многомилиардната програма за възстановяване след пандемията, за европейския бюджет, както и успешно приключване на Брекзит.