Германия поема от днес председателството на Европейския съюз за шест месеца и смята да посвети това време най-вече на подготовка за посрещане на втората вълна на пандемият от COVID-19 през есента и излизането от икономическата криза, предизвикана от вируса. Друга голяма тема на председателството ще бъде Брекзит и окончателното излизане на Великобритания от ЕС.
Мотото на германското председателство гласи: „Заедно. Да направим Европа отново силна“.
„Няма да се оставяме да ни наставляват и ще вървим по собствения си път като европейци“, заяви външният министър Хайко Маас по повод целите на външната политика на ЕС.
Сред тях най-важни за председателството са установяване на ясни отношения със САщ и Китай и независимост на производството на лекарства от индийския и китайския пазар.
За външната политика на Германия предстоят тежки месеци, тъй като освен начело на ЕС, Германия поема ротационното председателство и на Съвета за сигурност на ООН. Сред най-тежките задачи в следващия един месец ще бъде опитът да се сближат позииите с Израел и посредническата роля на Берлин в близкоизточния конфликт.
Ето кои са и основните теми, по които ще работи Германия в следващите 6 месеца:
- Приемането на конюнктурната програма на ЕС за възстановяване на икономиката, за която ще се отпуснат 750 милиарда евро. Все още четири държави членки не са съгласни с програмата.
- Подготовка за действия при втора вълна през есента. Най-вече - хармонизиране на действията около граничния контрол, за да се избегне хаосът от пролетта.
- Подготовката на новата 7-годишна бюджетна рамка на ЕС.
- Сключване на търговско и митническо споразумение с Великобритания, за да се избегне нерегулиран Брекзит.
- Нова европейска система за приемане на бежанци, която да възпре т. нар. „бежански туризъм“ и местенето от една държава в друга.
- Преодоляване на различията вътре в самия ЕС, особен опо оста Запад-Изток.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни