ЕС трябва да положи допълнителни усилия за съгласуване на действията за пресичане на разпространението на COVID-19.
Това заяви днес председателят на Европейския съвет Шарл Мишел след края на двудневната специална среща на върха на ръководителите на страните членки в Брюксел.
Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен уточни, че се обсъжда въвеждане на общи правила за определяне на местата, където разпространението на болестта достига тревожни равнища. Целта е изготвянето на единна цветна карта на ЕС, в която безопасните места са в зелено, а опасните - в оранжево и червено.
Лидерите на 27-те държави призоваха Съвета на ЕС заедно с Комисията да активизират още повече усилията за цялостна координация в работата по разработването и разпространението на ваксина на равнището на Съюза. Призивът се съдържа в заключенията на срещата.
Същевременно продължават преговорите за обвързването на европейските бюджетни разходи със състоянието на върховенството на закона в страните членки, допълни Щарл Мишел. Той определи въпроса като труден и изтъкна, че е необходима обща политическа воля за постигането на решение.
Както се очакваше, Съветът огласи списък с 40 представители на режима в Беларус, на които се налагат санкции. В него липсва името на президента Александър Лукашенко – също очаквано.
Остават нерешени най-съществените въпроси, свързани с Брекзит и бъдещите отношения между ЕС и Великобритания, каза Урсула фон дер Лайен. Като пример бе посочено искането на ЕС за равни условия за бизнес, защото това е въпрос на честност и прозрачност.
„Искаме споразумение, но не на всяка цена“, категорична бе Фон дер Лайен.
Няма пробив, но е възможно постигането на споразумение, посочи след Съвета германският канцлер Ангела Меркел.
Същевременно европейските ръководители поискаха ЕК да определи стратегически области, в които Съюзът прекалено много зависи от други страни. Макар в заключенията имената им да не са споменати, явно това са САЩ и Китай. Комисията трябва да предложи мерки за намаляване на тези зависимости, включително чрез диверсифициране на веригите на производство и доставки, поддържане на стратегически запаси, както и насърчаване на производството и инвестициите в Европа.
Според лидерите европейската промишленост трябва да бъде по-конкурентна, автономна и устойчива, след като пандемията от COVID-19 разкри зависимостта на Съюза от Китай при производството на лекарства.
ЕС определи като приоритетни цифровите и зелените технологии и иска да помогне за прехода на икономиката, като използва голяма част от Фонда за възстановяване на стойност 750 милиарда евро, за да даде тласък на растежа след пандемията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни