Председателят на 44-ото Народно събрание Цвета Караянчева покани европейските институции да изпратят наблюдатели, които да проследят всички етапи от протичането на парламентарните избори в България през 2021 г.
Това съобщиха от пресцентъра на парламента днес.
Официални писма с покана Караянчева е изпратила до председателите на Европейската комисия, на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, на Европейската комисия за демокрация чрез право (това е т.нар. Венецианска комисия) и на Групата на държавите, борещи се срещу корупцията – GRECO.
"Решението си да изпрати поканите до европейските институции председателят на Народното събрание мотивира със зачестилите спекулации относно честността на изборния процес у нас", посочват от НС.
Визираните "спекулации" са във връзка с поредните изменения в Изборния кодекс, с които бе решено от само с машини, както бе записано, да гласуваме и с хартиени бюлетини - по избор. Въпросните изменения бяха обект на президентско вето и то беше преодоляно.
Според Цвета Караянчева изпращането на наблюдателни мисии у нас би дало допълнително спокойствие и гаранции на българските граждани за честността и признаването на изборните резултати, се посочва още в писмото, цитирано от пресцентъра на НС.
В мотивите си Цвета Караянчева отбелязала още, че "един безпристрастен европейски мониторинг на всички етапи от изборния процес би представлявал обективна оценка на организацията, провеждането и отчитането на резултатите от вота".
На практика обаче такива покани се изпращат винаги - т.е. наблюдателите не са новост за българските избори, присъстват под различни форми, като ОССЕ и ПАСЕ наблюдават всеки вот у нас. Новост е поканата до ЕК, тъй като Комисията изпраща наблюдатели само в трети страни, т.е. извън Съюза. GREKO пък може да анализира законодателството, не съблюдава за честността на провеждането на самия вот. Венецианската комисия работи по темата в кооперация с наблюдателите на ПАСЕ и ОССЕ.
ОССЕ може да изпрати два типа мисия - експертна, която наблюдава процеса цялостно, или такава, която да следи в избирателните секции, например. ОССЕ досега не е пропускала да прати наблюдатели, за тази организация покана не е нужна.
По силата на участието ни в ПАСЕ, България е длъжна да прати покана за наблюдатели от организацията и това са правили всички председатели на Народното събрание досега.
С едно изключение - Георги Пирински (БСП) за парламентарните избори през 2009 г. (спечелени от ГЕРБ - б.р.) Заради пропуска на Пирински стана огромен скандал.
ТУК може да бъде прочетен докладът на последната мисия на Асамблеята от парламентарните избори през 2017 г. В сайта на ПАСЕ са и останалите доклади за избори в България.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни