До 25 ноември ще има 3500 починали от COVID-19 у нас. Това заяви в "Тази сутрин" математикът Лъчезар Томов. Той посочи, че ситуацията може още повече да се влоши и скоро може да настигнем по смъртност и Китай.
"Проекцията докъм 4000 е напълно реалистична и до края на ноември може да се изравним с Китай по смъртни случаи", прогнозира Томов.
Той изтъкна, че в Китай няма същия проблем със затлъстяването и диабета, какъвто имаме в България.
"Преди една-две седмици бяхме във фаза на взрив на разпространението на коронавируса. В момента има известно задържане след мерките. Но това задържане се забавя, защото културата на работещите е ниска и те ходят болни на работа", коментира математикът.
Томов посочи, че ако сегашното затягане на мерките се е било случило по-рано, сме щели да ограничим смъртните случаи.
"Можеше да реагираме още по-добре през лятото, да отворим постепенно. Професор Мутафчийски беше довел до 6 случая на ден, ако бяхме изчакали още една-две седмици, щяхме да стигнем до 0 случая. При внимателно отваряне на границата щяхме да имаме цяло лято без нови случаи."
Той посочи като добри примери Тайван и Монголия.
По думите му България е взела най-либералните мерки по отношение на училищата.
"Вирусът се разпространява най-добре в затворено помещение с много хора. Училището е идеална среда именно затова. Децата са невидимите диспечери на вируса", допълни Томов.
Математикът уточни, че не сме в плато, но че поне е прекъснат експоненциалният ръст. Той обясни, че броят на тестваните е намалял, но че трудно може да се излъже динамиката.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни