„Разследващата журналистика трябва да намери своето място в многогодишната финансова рамка (на ЕС – б.р.). Призовавам да се основе постоянен фонд за финансова подкрепа на независими журналисти и медии.“
Този апел отправи полската евродепутатка Магдалена Адамович от Европейската народна партия (ЕНП). Тя представи пред Европарламента в Брюксел своя доклад с предложение за резолюция за укрепване на свободата на медиите – защитата на журналистите в Европа, речта на омразата, дезинформацията и ролята на платформите.
♦ „...В контекста на пандемията европейските граждани се нуждаят от професионални, икономически стабилни и независими журналисти; в този контекст [Европарламентът] отново отправя призив за създаването на постоянен Европейски фонд за журналистите в обхвата на следващата МФР (2021-2027 г.), преразгледана вследствие на кризата с COVID-19, който да предлага пряка финансова подкрепа за независимите журналисти и за лицата, работещи в медиите на свободна практика или като самостоятелно заети лица“, се казва в доклада.
„Не можем да кажем, че няма достатъчно пари за защита на демокрацията, след като има толкова много пари за нейното разрушаване и подкопаване“, допълни Адамович.
Идеята за фонда за разследваща журналистика е на българската социалистка Елена Йончева. Тя е правила това от името на своята група в ЕП в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. Йончева е и докладчик в сянка по темата за свободата на медиите.
Според Магдалена Адамович демокрацията остъпва на омразата и дезинформацията. Чрез лъжи и омраза се завзема власт в много страни, включително в членки на ЕС.
„Медиите могат да убият човек, могат да убият и демокрацията“, заяви полякинята.
И изтъкна, че прекалената концентрация на медии в определени ръце в зависимост от държавни пари, олигарси или държавни корпорации трябва да предизвиква тревога, че те се превръщат в инструмент във времена на избори.
В доклада са споменати 4 конкретни държави. Първо става дума за Полша и Унгария, като се припомня за започнатите срещу тях процедури по член 7. А след това се говори за Малта и Словакия, като се припомнят убийствата на разследващите журналисти Дафне Каруана Галиция и Ян Куцияк.
Еврокомисията в момента финализира редица инициативи, които ще решат много от проблемите в този доклад. Това заяви еврокомисарят по финансовите услуги Марейд Макгинес.
Тя припомни вече обявената от ЕК инициатива срещу злоупотребите със съдебни дела против журналисти. Тя е част от Плана за действие за демокрацията на Комисията. Той ще бъде представен на 2 декември.
Темата бе засегната и в годишния доклад на ЕК за върховенството на закона, допълни Макгинес. Става дума за призива за прозрачност на собствеността на медиите, независимостта им и ролята на рекламите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни