Не ѝ бе писано на Грета Тунберг. Вместо нея премиерът на Етиопия Абий Ахмед бе награден с Нобеловата награда за мир през 2019 г.
С какво го заслужи?
Казано накратко – той сложи край на 20-годишната война между Етиопия и Еритрея, довела до смъртта на близо 100 000 души.
На 8 юни 2018 г., едва няколко месеца след като става премиер на Етиопия, Ахмед оповестява, че е склонен да приеме разпоредбите на Граничната комисия на Етиопия-Еритрея. Тя отсъжда през 2002 г., че територията около града Бадме принадлежи на Еритрея.
Месец по-късно официално е подписанa „Съвместна декларация за мир и приятелство“, с която по думите на еритрейския министър на информацията Йемане Мескел "състоянието на война между двете страни приключи".
Но ако попитате жителите на Еритрея година по-късно, по-добре да бяха наградили активистката за климата.
Защото отвъд дипломатическите посещения и пускането на полети между двете страни няма особени промени. Етиопия, която през последното десетилетие се превърна в икономическия колос на Африканския рог, не засили търговските си връзки с Еритрея. И все още военни окупират спорните погранични зони, включително Бадме.
"Разделяй и владей" или "Обединявай и владей"
Етиопия е съставена от 10 региона, които са грубо разделени по етнически признак. В най-северната част и в съседство с Еритрея се намира Тигре. Населението на региона съставлява едва 6 процента от това на Етиопия, но Народният фронт за освобождение на Тигре (НФОТ) на практика ръководеше страната през последните 30 години.
НФОТ бе част от управляващата лява коалиция на Революционно-демократичния фронт на етиопските народи (РДФЕН), като в нея участваха още три партии – Демократическата партия на Амхара, Южноетиопският народно-демократичен фронт и Демократическата партия на Оромо.
През 1994 г. НОФТ дарява на отделните региони автономна власт, но управляващият премиер от Тигре Мелес Зенауи управлява с железен юмрук страната до 2012 г. по модела "Разделяй и владей".
Абий Ахмед идва на власт през 2018 г. след многохилядни протести против управлението на НОФТ. 44-годишният лидер (най-младият в Африка) е първият премиер с произход от най-голямата етническа група в Етиопия – оромо (в региона се намира столицата Адис Абеба).
Министър-председателят става изключително популярен след встъпителната си реч, в която обещава грандиозни демократични и икономически реформи, както и сдобряване с Еритрея. През цялото време обаче основната мисия на Ахмед е да се разправи с етническия модел на управление на страната. Както и с НФОТ. Чрез централизирането на властта той на практика обръща модела на Зенауи с главата надолу – "Обединявай и владей".
Ахмед премахва репресивните закони срещу опозицията, освобождава хиляди политически затворници, в мнозинството си представители на "вражески" етнически групи, и либерализира медийната среда. Въпреки че по време на редките му пресконференции на журналистите е забранено да задават въпроси.
Ахмед назначава и множество жени в кабинета си. Те заменят видни представители на НФОТ, срещу които са повдигнати обвинения в корупция и злоупотреба с власт. Чистка е проведена и в армията на Етиопия, като близо 160 генерали тиграи са отстранени само в рамките на 2018 г.
Така стигаме до най-решителната крачка на Ахмед към изкореняването на стария режим. На 21 ноември 2019 г. след решение на РДФЕН е създадена Партията за просперитет. В нея влизат 3 от 4-те големи партии, участвали в управлението на страната през последните 30 години, както и няколко до този момент опозиционни групи. НФОТ категорично отказва да се присъедини.
Премиерът е недолюбван и от множество жители на Оромо. След убийството на рапъра Хачалу Хондеса в Адис Абеба през юли 2020 г. масови антиправителствени протести избухват в столицата, в резултат на които има стотици убити и хиляди арестувани от органите на реда.
Премиерът използва произхода си, за да дойде на власт през 2018 г., но много от жителите на Оромо го възприемат като предател. Критици на министър-председателя настояват, че майката на Ахмед, която е амхара, е оказала дълбоко въздействие върху ценностното му развитие. Те твърдят, че покрай посланията за премахване на етническия федерализъм той прокарва интересите на стария елит от Амхара, който управлява Етиопия векове наред преди да бъде свален през 1974 г.
За убийството на Хондеса Ахмед обвинява сепаратистката фракция Освободителен фронт на Оромо. Премиерът се възползва от случая да нареди да бъдат арестувани критици на властта. Но това не е нищо ново – задържанията на неудобни за режима започват още през 2018 г., успоредно с амнистирането на противници на Тигре.
Гражданската война в Етиопия
От началото на ноември над Етиопия се е спуснала "мъгла". Интернетът е прекъснат – всичко, което външният свят научава за гражданската война, идва от официалните изявления на Адис Абеба, Мекеле (столицата на Тигре) и тревожните сигнали на хуманитарни организации за чистки на етническа основа.
През юни 2020 г. Ахмед обявява, че заради пандемията от коронавирус парламентарните избори, които трябваше да се проведат на 29 август, ще се отложат за 2021 г. Местните власти в Тигре отказват да се съобразят и през септември жителите на региона гласуват. Властите в Адис Абеба не признават резултата от вота. Военният и политически елит на НФОТ пък обявява Ахмед за нелегитимен лидер на страната.
Така се създават условията за избухване на гражданска война за контрола над втората по население и седмата по БВП държава в Африка. Тиграите са незначителни като брой в сравнение с останалата част на Етиопия, но по оценки на специалисти войниците на НФОТ наброяват 250 хиляди.
На 4 ноември военни части на партията атакуваха база на Националната армия за отбрана на Етиопия в Мекеле. Армията на Етиопия светкавично нахлу в северния регион и само за броени дни превзе ключови градове по пътя си. На 22 ноември говорител на правителствените сили призова 500-те хиляди жители на Мекеле да се спасяват, тъй като планът е столицата да бъде обградена и обсипана с бомби. Ден по-късно Ахмед даде 72 часа ултиматум на НФОТ да се предаде и получи в отговор категоричен отказ.
А каква е позицията на Еритрея за военния конфликт край южните ѝ граници? В средата на ноември стана ясно, че НФОТ е изстрелял ракети по посока на столицата на страната – Асмара. Групировката настоява, че Еритрея първа е атакувала. Ахмед и еритрейският президент Исаяс Афеверки очаквано отхвърлят обвиненията в съглашателство.
Еритрея се отделя от Етиопия през 1993 г. и териториите, за които предявява претенции, са част от Тигре. Затова войната продължи 20 години и именно смяната на властта в Адис Абеба позволи затоплянето на отношенията.
Колко ли трагично ще се окаже, ако вместо мирното споразумение между Етиопия и Еритрея, Нобеловият комитет е награждавал подписването на военен пакт между Ахмед и Афеверки?
Срещу общия им враг – НФОТ.
Разбира се, тези, които най-много ще загубят, са хилядите жертви и бежанци на гражданската война в Етиопия. По данни на Асошиейтед прес към 24 ноември над 40 000 бежанци са се насочили към (или вече са пристигнали в) съседен Судан, като местните хуманитарни организации очакват още близо 200 000 да ги последват. Броят на убитите по-трудно се изчислява, но в началото на ноември "Амнести интернешънъл" съобщи за клане, в което са загинали стотици, в град в северната част на Тигре. Смята се, че извършителите са войници на НФОТ, тъй като жертвите са предимно етнически амхари. Има и множество документирани случаи на престъпления на правителствените сили срещу цивилни тиграи, които продължават да настояват, че водят справедлива война срещу отцепил се регион.
Международната общност е загрижена, че конфликтът в Етиопия може да „прелее“ и разклати режимите в околните страни, особено в Судан, където доскоро също имаше гражданска война. Ситуация, която на Балканите познаваме добре от времето на разпада на друга многоетническа федерация - бивша Югославия.
Западът дълго толерираше зверствата на НФОТ, защото докато фракцията бе на власт тя водеше активна борба срещу терористичната организация "Ал Шабаб" в Сомалия.
Експертите прогнозират продължителна гражданска война с неясен изход. Но без значение кой триумфира споменът за хилядите невинни цивилни жертви ще продължи да виси като сянка над Етиопия. След време някой друг борец за правда ще се опита да оспори властта.
Защото както самият Ахмед заявява по време на речта си при получаването на Нобелова награда за мир през 2019 г.:
"Войната е въплъщение на ада за всички участващи".
Уловката е, че често победителят сам не вярва в правотата на това твърдение преди да стане твърде късно.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни