Бавните темпове на ваксинацията срещу новия коронавирус се оформят днес като новия скандал в Европа. Ако не ги ускори в двуцифрено число пъти, ЕС се очертава да постигне колективен имунитет след три години, а най-бавната му членка, България - след 19 години.
Закъсненията в разпределението на ваксините в ЕС могат да доведат до "експлозивна" ситуация и бунтове, пише днес британският "Таймс".
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел признава в интервю за френското радио Europe 1, че "ще бъде трудно" ЕС да постигне целта си да ваксинира 70 на сто от възрастното си население до края на лятото.
"Има трудности в производствените линии през идните седмици и това ще направи процеса по-сложен", казва той.
Междувременно Комисията е поискала обяснение от "АстраЗенека" (чиято ваксина ЕС още не е одобрил) защо не изпълнява договора си, след като компанията обяви, че ще намали доставките си за ЕС с 60 на сто заради производствени проблеми.
Ако ЕС продължава да ваксинира населението със сегашното темпо, до септември ще са ваксинирани едва 15 на сто от него, т.е. близо пет пъти по-малко от заплануваното, пише "Политико".
Изданието посочва, че при сегашната скорост ЕС като цяло би постигнал целта си от 70 процента през 2024 г., а България - през 2040 г. За да отговори на амбицията си, ЕС трябва да ускори темпото на ваксиниране 29 пъти, а някои негови страни, като Латвия например - 17 пъти, Италия - десет пъти, а Унгария - девет пъти.
"Политико" публикува графика, от която се вижда, че Обединеното кралство, което напусна ЕС на 31 януари, при досегашното темпо до края на астрономическото лято (22 септември) ще е ваксинирало 83 процента от възрастното си население, а до 70 на сто ще бъде стигнало на 1 август.
Най-бърза от 27-те еврочленки до 22 септември ще бъде Малта (37%), следвана от Румъния (26%). Като най-бавна днес се очертава България, която се очаква да е ваксинирала 3 на сто от възрастното си население за цитирания период.
За да постигне поставената от ЕС цел, България трябва да инжектира средно на ден 33 368 дози ваксина. Тя в момента инжектира 1139.
"Политико" изброява факторите, от които зависи скоростта на ваксинирането, като започва с наличността на ваксини. Влияние оказват транспортът, складирането на ваксините и организацията на процеса.
Той може да се ускори, когато Европейската агенция по лекарствата одобри в края на този месец ваксината на Оскфордския университет и "АстраЗенека", която е по-евтина и по-лесна за съхранение и складиране, защото не изисква свръхниски температури.
Напредъкът може да зависи и от това дали всички в ЕС биха приели спорния подход на Великобритания и Дания да увеличат времето между първата и втората доза на ваксината, за да ваксинират по-бързо повече хора с първа инжекция.
Пандемията днес другаде по света
Австралия одобри днес ваксината срещу коронавирус на "Пфайзер/Бионтех", предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Ваксинирането на приоритетни групи се очаква да започне в края на идния месец, като бъдат поставяни по 80 хиляди инжекции седмично.
"АстраЗенека" е съобщила на австралийските власти, че заради производствените проблеми няма да може да достави през март обещаното по-рано количество ваксини. Ваксината на "Астра Зенека" предстои да бъде одобрена в Австралия, отбелязва Ройтерс.
Установените случаи на коронавирус в САЩ надвишиха 25 милиона души, а жертвите на COVID-19 са над 400 хиляди, предават днес световните агенции.
Франция е на прага на нов национален локдаун.
Потвърдените нови случаи на коронавирус в Русия за последното денонощие са 19 290 - най-малкият дневен ръст от 3 ноември миналата година насам, предаде ТАСС, цитирана от БТА. Заразените от началото на пандемията надвишиха 3,7 милиона. Смъртните случаи са 456 за денонощието при 491 ден по-рано. Така починалите стават общо 69 918. За последните 24 часа са оздравели 19 003 души, с което общият брой на излекуваните се е увеличил на 3 150 763 души. Според щаба изписаните от болница вече са 84,3 процента от заразилите се.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни