Международният военен контингент се готви да остане в Афганистан сред крайния срок през май, предвиден в сделката на талибаните със Съединените щати, предаде Ройтерс, позовавайки на четирима висши представители на НАТО.
Такова решение би породило напрежения, тъй като бунтовниците очакват пълно изтегляне на чуждестранните войски в споменатия срок.
“Няма да има пълно изтегляне на съюзниците до края на април”, е казал един от цитираните източници пред агенцията.
“Условията не са изпълнени”, e казал той, говорейки под условие за анонимност заради чувствителността на въпроса. “И с новата администрация в САЩ ще има промени в политиката, нагласата за бързо изтегляне, която преобладаваше, ще бъде преоценена и бихме могли да видим много по-пресметлива изходна стратегия”.
Администрацията на предишния президент Доналд Тръмп подписа споразумение с талибаните в началото на миналата година, което предвижда изтеглянето на чуждестранните войски през май в замяна на това, че бунтовниците дадат определени гаранции за сигурността.
Тръмп приветства споразумението, което не включва афганистанското правителство, като край на 20 години война. Той намали американските войски в Афганистан дo 2 500 през този месец, най-малкият им брой от 2001 г. досега.
Плановете за това какво ще стане след април, се обсъждат сега и вероятно ще бъдат главна тема на ключова среща на НАТО през февруари, са казали източниците от алианса пред Ройтерс.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни