Реакциите на вицепремиерите Каракачанов и Захариева по повод решението на правителството на Република Северна Македония (РСМ) да възстанови факултативното обучение по сръбски език в държавните училища са непремерени и излишни. Тези реакции поставят България в ролята на "обидена страна", което е изключително вредно не само за двустранните отношения на София със Скопие, но и в цялостния контекст на отношенията в Балканския регион.
Независимо от историческия сантимент и романтизъм на темата "Македония" в българското обществено мнение, българската държава не поддържа някакви специални или романтични отношения със Скопие, за да пледира политико-дипломатически казус на "изневяра" вследствие на определени действия на македонското правителство в отношенията му с официален Белград или със сръбското малцинство край Вардар.
Българският национален интерес предполага София да изисква практикуването на определени стандарти в двустранните отношения с РСМ, които са съвършено безотносителни към отношенията на Скопие с трети страни. България има проблем с недостатъчната степен на сътрудничество с РСМ в области като образование, култура и бизнес, а не с решенията на македонското правителство за сътрудничество с други негови съседи.
Струва ми се, че самоцелната самодейност в изявите на български официални лица по темата "Македония" преминава определени граници на търпимост и започва да ощетява дългосрочните интереси на българската държава в контекста на отношенията й с нейните съседи.
В конкретен план: Ако смятаме интересите на македонските граждани с българска идентичност в РСМ за ощетени, необходимо е да предприемем следните стъпки:
- Първо, да поискаме признаване на българската общност в конституцията на РСМ наред с другите етнически общности, изредени в нея.
- Второ, да поискаме вписване на българската идентичност в книжата на предстоящото преброяване на населението в РСМ.
- Трето, да призовем за реципрочно третиране на българската общност - включително като възможност за факултативно изучаване на литературен български език в училищата на републиката, откриване на български културни центрове в по-големи македонски градове и т.н.
Повтарям - в случай, че преценим това като необходимо или изгодно за България. Изказвания на български официални лица като гореспоменатите отдалечават възможностите за разрешаване на тези казуси в двустранните отношения, а не ги благоприятстват.
Препубликуваме текста от фейсбук профила на автора с неговото разрешение. Заглавието и позаглавието са на редакцията.
Още по темата
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Наши партии - готови да служат на Путин, той напада Украйна на Коледа
- Студентите пак на протест в Белград заради трагедията в Нови Сад
- Преговорите за нов колективен трудов договор в "Столичен автотранспорт" продължават
- ЕС: Скопие да вкара българите в конституцията и почваме преговорите
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни