Съоснователят и съизпълнителен директор на Robinhood Markets Inc. Влад Тенев ще даде показания през следващата седмица пред Комисията за финансови услуги на Камарата на представителите на САЩ.

Изслушването на българина Тенев е по повод неотдавнашната брутална двупосочна търговия на акциите на компанията GameStop Corp. през неговата онлайн платформа за търговия Robinhood Markets Inc, съобщи в четвъртък Fox Business, цитирана от БНР.

Припомняме, че самото иницииране на изслушването бе поискано лично от новата министърка на финансите Джанет Йелън. Това обаче в никакъв случай не означава, че към момента е установено някакво нарушение на закона, нито пък че властите ще предприемат някаква форма на регулация по отношение на т.нар. малки инвеститори. 

Според американската телевизия служители на комисията все още провеждат дискусии относно изслушванията и на шефа на хедж фонда Melvin Capital Management Габриел Плоткин, изпълнителния директор на онлайн социалната медия Reddit Inc. Стив Хъфман, главния изпълнителен директор на хедж фонда Citadel LLC Кенет Грифин и неназован „популярен“ блогър във форума Wallstreetbets.

Според CNBC показанията на Влад Тенев от Robinhood и на мениджърите на хедж фондовете Melvin Capital и Citadel Securities ще бъдат дадени пред комисията на Конгреса на 18 февруари.

Изслушванията в Камарата се очаква да обхванат въпроси, свързани с потока на поръчките (за покупки/продажби на акции) и т.нар. къси продажби на акции на GameStop, притежавани от хедж фондове, които преди време бяха „пробити“ след агресивни покупки на акции от страна на армия малки инвеститори. Това доведе до драматично поскъпване на акциите на GameStop и до многомилиардни загуби за хедж фондовете от притежаваните от тях „къси“ позиции.

Преди дни „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че хедж фондът Melvin Capital Management е претърпял 53-процентна загуба през януари заради ценовите движения на акциите на GameStop.

Според информацията на финансовото издание хедж фондът, основан от Гейб Плоткин, е започнал годината с около 12,5 млрд. долара, но в края на януари е управлявал едва 8 млрд. долара, включително 2,75 млрд. долара в спешни фондове, след конфликта с инвеститорите на дребно от форума WallStreetBets.

Всичко това на фона на сравнително успоконие на пазара и лекото нормалнизиране на цената на акциите на търгуваните компании. Все пак скандалът „GameStop“ завихри огромна буря сред финансовия свят и излизането от нея и начинът, по който ще бъде направено, може да промени играта за години напред. Голяма част от големите фондове вече поискаха да има наказания и тежки регулации, за да не се случват подобни „спекулации“ повече. В същото време редица икономисти и финансисти казват, че скандал няма и че загубите, които фондовете претърпяха, са част от играта и средата на свободна конкуренция.