Правителството изтегли втория си държавен дълг за две седмици. Днес под формата на аукцион за Държавни ценни книжа бяха набрани нови 200 млн. лв. с матуритет от 5 години, които заедно с 300 млн. лв. от миналата седмица, покачиха общите задължения на страната с половин милиард лева.
Днешната емисия обаче постига рекорд по отношение на доходнотта, която отново е отрицателна (инвеститорите на практика плащат на правителството, за да търгуват с неговите дългови книжа). Този път тя достига до -0,17%, което е най-добрия резултат за последната година. Припомняме, че при две от предните тегления от вътрешния пазар бяха постигнати отрицателни стойности по доходността в размер на -0,14% и -0,11%.
Данните на БНБ показват, че интересът към емисията е също висок и са били събрани оферти за 420 млн. лв., което е равно на коефициент на покритие от 2.10 пункта. Това показва, че интересът на инвеститорите към държавните ценни книжа остава на тенденцията от миналите години и дългът за България е доста евтин.
Очаквано - и днес най-силен интерес към емисията са проявили банките, следвани от застрахователните дружества и пенсионните фондове.
Миналата година бе една от тежките във фискално отношение, поне за дълга, като правителството изтегли 1,2 млрд. лв. от вътрешните пазари и 5 млрд. лв. от международните.
Общата стойност на родния дълг нарасна до 23% през 2020 г., но все още е далече от максималните допустими стойности, според критериите от Маастрихт, когато се смята, че дългът става проблемен.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни