Камарата на представителите на Конгреса на САЩ отмени планирано за днес заседание, след като полицията в Капитолия получи предупреждение за "възможен план" екстремистка милиция да нахлуе в сградата, предаде агенция Ройтерс, цитирана от БТА.

Тази заплаха напомни за смъртоносния щурм в Капитолия на 6 януари, докато там бе утвърждавана победата на демократа Джо Байдън на президентските избори през ноември. При безредиците загинаха пет души, припомня агенцията.

Камарата на представителите трябваше да обсъди и гласува днес закон за реформа на полицията. Съветник от Демократическата партия заяви, че плановете са се променили след предупреждението на полицията.

Звеното, отговарящо за охраната на Капитолия, съобщи вчера, че е получена информация, която говори за възможен план на идентифицирана милиция да нахлуе в Капитолия на 4 март. Властите обявиха, че крайнодесните екстремисти са част от тълпата привърженици на бившия президент Доналд Тръмп, които нахлуха в Капитолия на 6 януари.

До 1933 г. президентите на САЩ са встъпвали в длъжност на 4 март, а не на 20 януари, както сега повелява традицията. Крайнодесни привърженици на конспиративни теории твърдяха, че Тръмп ще встъпи в длъжност за нов мандат на 4 март.

Министерството на правосъдието на САЩ обвини над 300 души за участието им в обсадата на Капитолия на 6 януари. Сред арестуваните има членове на десни групи, наречени "Оут кийпърс" ("Пазители на клетвата"), "Три пърсентърс" ("Трипроцентовите") и "Прауд бойс" ("Горди момчета").

"Пазителите на клетвата" и "Трипроцентовите" са въоръжени милиции.

Ройтерс посочва, че засега няма информация от ръководството на Сената дали предвиденото за четвъртък заседание ще бъде отменено.

Сенатът обсъжда подкрепяния от президента Джо Байдън план за възстановяване на икономиката в размер на 1,9 трилиона долара. Съветник от Демократическата партия съобщи, че в сряда няма да има гласуване по плана и че заседанието е отложено за 16,00 ч. (по Гринуич) в четвъртък, в очакване на допълнителен анализ за въздействието на закона.

Избирателна реформа

Контролираната от демократите Камара на представителите прокара проектозакон за избирателна реформа, който ще актуализира процедурите за гласуване, предадоха световните агенции.

Проектозаконът беше подкрепен от 220 членове на Камарата на представителите. Против гласуваха 210 членове. До голяма степен вотът беше по партийна принадлежност.

Предстои законопроектът да бъде обсъден и гласуван и в Сената на американския Конгрес. Но там за целта към демократите ще трябва да се присъединят и 10 републикански сенатори, за да бъде прокаран текстът.

Законопроектът ще задължи властите на американските щати да предлагат на жителите възможността да получават бюлетини по пощата. Предвижда се предварително гласуване в 15-те дни преди изборите и отделяне на допълнителни ресурси за противодействие на външни заплахи, свързани с изборите.

Авторите на законопроекта призовават и за създаване на независими комисии за преначертаване на избирателните окръзи. Освен това се предлага изборният ден да бъде почивен за федералните служители.