За по-сериозни мерки, в това число затваряне на детски градини и училища за най-малките, призова днес в интервю за БНР директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов.
„Почти сме на предела на възможностите и трябва да се мисли за по-сериозни мерки. Може би трябва да се вземе вече отношение и за по-малките деца. За съжаление може би ще трябва и те временно да спрат обучението и детските градини. Продължава да се увеличава броят на новозаразените малки пациенти“, заяви Балтов.
Броят на заразените с коронавирус расте и в понеделник са регистрирани 4637 нови случая, показват данните на Единния информационен портал. За сравнение през ноември миналата година - в най-големия пик до момента - бяха установени 4828 случая. Положителните проби са 23,8% от направените общо 19 497 теста. 187 са починалите за денонощието.
В „Пирогов“ има настанени 11 деца с коронавирусна инфекция, съобщи Балтов.
Децата са в добро състояние, лекуват се с венозно поставяни антибиотици. Днес на среща при здравния министър директорът на „Пирогов“ ще предложи да се разкрият още 20 легла за малки пациенти, т.нар. спешни педиатрични случаи, както и допълнителни 10 реанимационни легла заради недостига на този тип легла в цяла София. „Около 10% от общия брой на хоспитализираните се предвижда да бъдат запазени като реанимационни легла“, поясни Балтов. В момента в „Пирогов“ са отделени 400 легла за тежки и средно тежки случаи на пациенти с COVID-19 и 48 за реанимационни дейности.
Проф. Балтов смята, че поне за две седмици заведенията трябва да спрат да работят, защото „колкото и да казват, че няма никакво значение това, всичко има значение“.
„Запазването на плановия прием точно в следващите две седмици едва ли е най-важното. По-скоро важното е да премине пикът, за да може след това да бъдем по-спокойни“, коментира Асен Балтов по повод възраженията и критиките на Българската болнична асоциация срещу спирането на плановите дейности в лечебните заведения.
Според математическия модел пикът се очаква до две-три седмици и колко ще бъде плавен или висок зависи от нас, подчерта проф. Балтов.
Препаратите на „Пфайзер“ и „Модерна“ продължават да се поставят по списъци – първа, втора и трета фаза. Има все още много желаещи за ваксинация по тези три фази, каза относно имунизацията проф. Балтов. Появили са се допълнително още желаещи да се ваксинират лекари, за „Пирогов“ те са 180. Според болничния директор скептицизмът и сред учителите за ваксините отдавна е преминал и „трендът е над 50% да имат желание да се ваксинират“.
Проблемната партида на „АстраЗенека“ е преминала през „Пирогов“ в края на февруари и няма информация за проблеми и оплаквания извън нормалните локални реакции в първите 24 часа. „Аз мисля, че съмненията и безпокойствата ще бъдат бързо премахнати“, коментира Асен Балтов.
„Южноафриканският вариант на коронавируса е най-възможно да достигне до България. Там трябва да сме много подготвени и много сериозно да се прави карантиниране на всички, които идват от този континент. Както е британският за Европа, така е южноафриканският за Африка – той буквално се е „настанил“, над 95% от случаите вече са с този щам“, отбеляза още проф. Балтов.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни