На 96 години почина доайенът на българската дипломация Райко Николов, съобщиха от външно министерство.
Той е бивш дългогодишен посланик на България в ООН в Женева, в бивша Югославия и в Италия, част от онези, които формираха балканската политика на България преди 1989 г., човекът върнал Сергей Антонов (съден за съучастие в атентата срещу папа Йоан Павел II) в София.
Николов е и автор на поредица от книги, които бележат ключови моменти от историята на българската дипломация от края на века, припомнят от Министерството на външните работи.
Известният български дипломат е в центъра и на един от най-големите шпионски скандали от времето на Студената война, за който става ясно едва в началото на 90-те години на миналия век.
В началото на 50-те години Райко Николов е млад служител на Първо главно управление (външното разузнаване) на Държавна сигурност. По време на задграничната си мисия във Франция като пресаташе в българското посолство в Париж, под псевдоним Виноградов, той успява да вербува Шарл Ерню. Три десетилетия след това Ерню достига поста министър на отбраната на Франция. Твърди се, че французинът е продавал информация на КГБ. Но е много вероятно българските служби да са го използвали повече и да са контролирали информацията за руското разузнаване.
За аферата „Ерню“ се узнава едва след края на Студената война – през 1996 г., когато шефът на френското контраразузнаване Жак Фурне обявява, че разобличаващите Ерню материали са били получени през 1991-1992 г. от бивш румънски таен агент. От публикация на френското издание „Ескпрес“, добрало се до архивни материали на съветските служби, се разбира, че бившият военен министър е работил не само с български и руски служби, но и с румънската „Секуритате“.
Райко Николов не отрича, че е имал контакти с Ерню, докато той е бил депутат, шеф на “Клуба на якобинците”.
„Беше с голистки разбирания, патриот, но искаше една по-друга политика, ориентирана към добри отношения и със социалистическите страни. Аз съм му ходил и на гости“, казва Николов в свое интервю, но отрича Ерню да е извършил предателство към Франция.
Приживе самият Ерню, починал през 1990-а, отрича обвиненията.
Райко Николов е и баща на служебния премиер, външен министър и дипломат Марин Райков.
Когато през 2005 г. Райков за първи път беше изпратен като посланик в Париж, френските власти забавиха неговата акредитация с месеци, написа през 2013 г. „Винер Цайтунг“.
Екипът на Клуб Z изказва съболезнования на близките на Райко Николов.
Поклон пред паметта му!
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни