На този етап не е установена причинно-следствена връзка между образуването на кръвни съсиреци и имунизирането с ваксината на "Джонсън и Джонсън" срещу COVID-19, заяви американската Агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA), цитирана от Франс прес, предава БТА.
"Агенцията е в течение на съобщения в САЩ за тежки случаи на тромбоемболия, свързвани понякога с тромбоцитопения (понижено количество на тромбоцитите в кръвта), при няколко души, след като са били ваксинирани срещу COVID-19 в продукта на "Янсен" (европейското подразделение на компания "Джонсън и Джонсън")", посочва в комюнике регулаторът.
"За момента не сме открили причинно-следствена връзка с ваксинирането и продължаваме да проучваме и да извършваме оценка на тези случаи", допълва агенцията.
Ще информираме обществеността, веднага щом научим повече, уверява службата.
Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) съобщи вчера, че проучва евентуална връзка между ваксината на "Джонсън и Джонсън" и случаи на кръвни съсиреци.
"Един случай е регистриран при клинично изпитване, а три - при ваксинация в САЩ. Един от тези хора е починал", допълва европейският регулатор.
Еднодозовата ваксина на "Джонсън и Джонсън" беше разрешена за спешно използване в САЩ в края на февруари - след ваксините в две дози на "Пфайзер/Бионтех" и "Модерна".
ЕАЛ също одобри ваксината на "Джонсън и Джонсън" и се очаква тя да започне да се прилага в Европейския съюз от този месец.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни