Преговорните екипи на европейските институции постигнаха споразумение за нови правила по въпросите на климата.
Новината бе съобщена от представители на Европейския парламент и на Съвета на ЕС.
Това отваря пътя целта за намаляване на емисиите от парникови газове поне с 55 процента до 2030 г. да бъде записана в европейското законодателство. Целта е постигане на неутралност по отношение на климата и нулеви емисии до 2050 г.
Споразумението бе постигнато след месеци безплодни преговори между правителствата на 27-те страни членки, Европейския парламент и Европейската комисия.
Новата цел е значителен скок в сравнение с настоящата цел за намаляване на емисиите с 40 процента спрямо нивата от 1990 г. Но е и с 5 на сто по-ниска от тази от 60 на сто, която бе поставил Парламентът.
„Нашият ангажимент към климатично неутрален Европейски съюз ще направлява нашите политики през следващите 30 години“, обяви в туитър Франс Тимерманс – изпълнителен зам.--председател на Комисията, отговарящ за въпросите на климата.
Споразумението е постигнато от политическите представители на институциите, но трябва да бъде одобрено от правителствата и парламентите на страните членки.
Умерените „зелени“ в ЕП са имали резерви, но нямат достатъчно гласове сами да блокират приемането на законодателството.
Ако то бъде прието в целия свят, целта за нулеви емисии до 2050 г. ще ограничат глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий над нивото от прединдустриалната епоха. Ще бъдат избегнати и най-лошите възможни ефекти на климатичните промени.
Само шепа страни от целия свят са приели поставената цел като закон, припомня Ройтерс. Сред тях са Великобритания и Нова Зеландия. ЕС е обаче най-големият замърсител от тези, които са го направили до момента.
Постигането на споразумението предшества домакинстваната от САЩ световна среща за климата. Тя ще се проведе на 22 и 23 април.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни