По случай Международния ден на Земята природозащитната организация WWF призова да опазваме планетата, както и пъстрия растителен и животински свят, който тя поддържа. Денят на Земята вчера бе кулминацията в кампанията на WWF България „Месец на Земята”, която природозащитната организация посвети на грижата за мечките у нас.
„Природата ни осигурява екосистемни услуги на стойност 125 трилиона долара годишно. Сред тях са жизненоважният достъп до чист въздух, прясна вода, храна, както и суровини за енергия и лекарства. За да могат и децата ни да използват ресурсите на Земята обаче, ние сме длъжни да намерим начин да гарантираме, че те няма да бъдат изчерпани безвъзвратно“, призова Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
Всеки от нас може да бъде полезен както за природата, така и за себе си, ако възприемем някои малки стъпки в ежедневието, които ще доведат до големи резултати в бъдеще. Такива са икономичното използване на вода и електроенергия, разумното потребление на храна, рециклирането на суровини и не на последно място – грижата за заобикалящата ни среда.
Учените предупреждават, че скоростта, с която експлоатираме Земята, надвишава способността ѝ за възстановяване: в резултат ¾ от земната повърхност, която не е покрита с лед, вече е значително променена, по-голямата част от океаните са замърсени, а 85% от площта на влажните зони е загубена. По данни на доклада на WWF „Жива планета“ 2020, човечеството е унищожило 68% от популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби за по-малко от половин век.
Един от застрашените видове в България е кафявата мечка, чиято численост намалява прогресивно през последните десет години. Затова WWF изготви научно базирана програма за опазване на вида, както и за превенция на конфликта човек - мечка във високопланинските населени места. В тази връзка WWF планира да работи тясно с местните общности, търсейки дългосрочни решения. Важна част от програмата е опазването на местообитанията на мечката – старите гори – от нерегламентирана човешка намеса. WWF прави всичко възможно закононарушения като незаконни сечи и бракониерство да бъдат установявани навреме, а виновните да получават адекватни санкции. Акцент в програмата е и сформирането на Спасителен мечешки отряд от експерти, който да се отзовава бързо и адекватно в случай на необходимост.
Каузата за опазването на мечките привлече към редиците на природозащитниците много известни имена, сред които Здрава Каменова, Ники Станоев, Диляна Попова, Керана и космонавтите, РДМК, Елена Сиракова. Всички те се включиха в кампанията и дариха изкуството си в полза на опазената природа и грижата за мечките у нас.
Повече за дейността на WWF за опазването на мечките и как всеки може да се включи, като стане закрилник на мечка, вижте на wwf.bg/mechki.
Часът на Земята в България се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на Клуб Z, БНР, БНР-Бургас, БНР-Варна, bTV радио, радио N-JOY, радио и информационна агенция „Фокус“, сп. National Geographic, сп. „Розали“, КИНО НОВА, Diema Family, NOVA Sport, Vesti.bg, Sinoptik.bg, OFFNews.bg, Под Тепето и сп. „Българка“.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни