България може да получи достъп до финансиране от 12 млрд. лв. само след няколко месеца и да използва парите, за да се възстанови от пандемията, да очертае следващото ниво на развитие на собствената си икономика и да се приближи до европейските стандарти на живот.

Тук обаче - идват и въпросите. Какво представлява Планът за възстановяване и устойчивост? Каква е разликата с оперативните програми, които вече познаваме?

Екшън-планът на европейското позеленяване ли е и разбира ли добре България какво точно се очаква от нея?

Можем ли втъкаем така лелеяните реформи в редица отрасли, използвайки това "безплатно" финансиране?

Можеше ли да проявим повече въображение? Можеше ли да опитаме да сме по-смели?

Можем ли - ние и политиците ни - да хванем този шанс и да го превърнем в онзи двигател, който ще ни изведе от дъното на всички икономически (а и не само) класации?

На всички тези въпроси отговорихме с Илияна Цанова - вицепремиер в две служебни правителства и бивш зам.-управител на Инвестиционния фонд на Европейския съюз, известен като "плана Юнкер".

А кое е най-важното? Важното винаги е било очевидно - всичко зависи само от нас.

"Европа не е нашата учителка, а ние не сме нейните деца.  Всичко е в наши ръце. Както казват англичаните - можеш да закараш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие вода. Ние сме до реката и трябва да започнем да пием вода на големи глътки и компетентно", обобщи Илияна Цанова.

 

Можете да слушате Z-Каст в Spotify, Google Podcasts, TuneIn, Apple Podcasts.