Парламентът прие промени в сформирането на ЦИК в рамките на дебата за второ четене на Изборния кодекс. Според ГЕРБ с тези промени се дават повече правомощия на президента. Тома Биков от ГЕРБ дори обвини останалите партии, че искат да „чегъртат“ и прогнозира, че засилването на правомощията на президента е в интерес на ГЕРБ, защото партията ще спечели президентските избори. Това обаче не било добре за демокрацията.
От останалите партии заявиха, че твърденията на ГЕРБ не отговарят на истината. С приетите промени ЦИК се намалява на 15 членове, а партиите, които имат представителство само в европарламента, няма да имат свои хора в ЦИК - т.нар. точка „Джамбазки“.
„В момента ЦИК е в много странна конфигурация. В момента ЦИК се назначава с указ на президента, но без публични консултации и процедура. Ръководството се избира от Народното събрание. Не е добър подходът ЦИК да се увеличава с един човек при всеки нов парламент. Това ще дебалансира самата комисия.“
Това каза шефът на парламента Ива Митева, мотивирайки предложението. И допълни:
„Има три нови групи в Народното събрание. Допълнителният член беше назначаван от президента, без процедура. Предлагаме партиите, които имат представители в Европарламента, но не са парламентарно представени, да бъдат премахнати от ЦИК“.
Митева обясни, че в момента в ЦИК има членове от „Реформаторския блок“, „България без цензура“, НФСБ, „Воля“ и „Атака“, които вече не са нито в парламента, нито в европарламента.
„Президентът не може да се меси в решението, но да има мотивирано предложение, да е ясно какви са професиналните качества. Президентът да направи публични консултации. Да си предвиди публична процедура. Президентът не може да вземе решение извън това, което му предложат, това е обвързана компетентност“, каза още Митева.
Тя изтъкна, че се иска и намаляване на състава на ЦИК на 15 членове, защото 20 души са прекалено много.
„Създавате опасност от това следващите избори да бъдат оспорвани и тяхната легитимност да не бъде призната“, каза Даниел Митов (ГЕРБ).
Биков попита дали ще се запази пропоорциналното съотношение според представителството в парламента.
Митева упрекна Биков, че не е чел Изборния кодекс. И поясни, че текстовете, които регламентират съотношението, се запазват. Десислава Атанасова (ГЕРБ) изтъкна, че има предложение от „Демократична България“ тези текстове да отпаднат. Крум Зарков (БСП) обаче я репликира, че „Демократична България“ предлага професионална изборна администрация и това е съвсем друга тема.
„Не се дават кой знае какви правомощия на президента. И по този кодекс президентът назначва повечето от членовете на ЦИК, с изключение на ръководството. Действа в условията на обвързана компетентност с партиите“, каза още Зарков.
Хамид Хамид (ДПС) каза, че партията ще подкрепи предложението.
„Този модел е наложен, но беше изменен от ГЕРБ с добавяне на нови партии в парламента. Виждаме как расте броят на ЦИК. С темпа на нови партии в скоро време ЦИК ще има по-голям състав от народното събрание. Съотношението трябва реално да съответства на атуалната политическа обстановка“, каза Хамид.
Христо Гаджев каза, че според текстовете президентът има възможност да не се съобрази с предложенията на парламентарните партии. И се обяви против текстовете, според които партиите, представени в европарламента, няма да участват в ЦИК.
„Кого заблуджаваме? Това е наглост. Не знам кого лъжете. Правите Изборен кодекс за три дни. Борихте се срещу това. Върхът на наглостта. Давате повече правомощия на президента. Аз нямам вяра. Как ще ми гарантирате, че следващите избори ще бъдат честни? Той излезе и взе страна. Давате му още един лост. Самият той ще бъде избиран с ръкводство на ЦИК, което той ще назначи. Който се е опитал да си нагласи Изборния кодекс по неговите идеи, винаги е сбъркал. Това няма да остане незабелязано.“
Това заяви Александър Ненков (ГЕРБ).
Георги Свиленски (БСП) припомни, че настоящият състав на ЦИК на няколко пъти не е видял нарушения в това, че Бойко Борисов е и премиер, и шеф на предизборния щаб, както и за това, че ползва държавен ресурс за предизборна агитация.
„Борисов още е премиер, защото никой още не може да поеме отговонорст. Напрвете правителство, сега сте мандатоносите“, отговори му Ненков.
В изказването си Биков припомни, че се прави смяна на ЦИК два месеца преди парламентарните избори и пет месеца преди президентските избори А освен това ще има служебно правителство. Според Биков с отстраняването на партиите от европарламента се цели да се премахне ВМРО. А ГЕРБ са приели този текст, за да включат "Реформаторския блок".
„Искате да чегъртате. Ние имаме интерес от тази промяна, защото ние след шест месеца ще имаме президент. Това обаче не е добре за демокрацията“, каза Биков.
Прие се предложение на ГЕРБ за промяна в текста, с която според тях става по-ясно, че президентът не може да не се съобрази с предложенията на партиите за членове на ЦИК.
Парламентът прие и текст, свързан с видеонаблюдението на изборите. Условията и реда за него ще се определят от ЦИК, а техническото осигуряване е ангажимент на правителството.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни