Към края на октомври дефицитът в държавния бюджет е достигнал 1,76 млрд. лв., показват данните на Министерството на финансите. Той се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 693,8 млн. лв. и дефицит по европейските средства в размер на 1,066 млрд. лева.
През последния месец "дупката" в държавните финанси се е увеличила с около 300 млн.лв., но е далеч от предвидения дефицит от 3 млрд. лв. (3,7% от брутния вътрешен продукт) в актуализирания държавен бюджет за 2014 г.
Постъпилите приходи и помощи по консолидираната фискална програма (КФП) към 31.10.2014 г. са в размер на 24,021 млрд. лв., или 80,1% от разчетите за 2014 година. В същото време разходите, включително вноската на България в бюджета на ЕС за същия период възлизат на 25,781 млн. лв., което е 78,2% от актуализираните годишни разчети.
Спрямо октомври 2013 г. общо разходите по КФП са нараснали с 1,587 млрд. лв. (6,6%), което се дължи основно на ускореното усвояване на средствата по програмите и фондовете на ЕС и на ръст при социалните и здравноосигурителните плащания.
Към края на октомври размерът на фискалния резерв е 8,7 млрд. лв., като в него влизат 7,6 млрд. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1,1 млрд. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни