Асоциацията на европейските журналисти - България призовава служебното правителство да възстанови бюджетната субсидия за Българското национално радио (БНР) в нейния пълен размер.
Както е известно, с две постановления от март и април тази година кабинетът на Бойко Борисов намали бюджетите на първостепенните разпоредители на бюджетни средства, мотивирайки се с необходимостта от финансиране на допълнителни разходи на Министерството на здравеопазването в борбата с пандемията.
Намалението засегна и трите обществени медии - Българската национална телевизия (БНТ), Българското национално радио и Българската телеграфна агенция (БТА). Намалението е пропорционално на субсидията за трите медии, но засяга най-силно Българското национално радио, тъй като останалите две медии - БНТ и БТА, получиха от Министерския съвет допълнително, съответно 20 млн. и 2,75 млн. лв., за да покрият свои целеви нужди. От трите медии единствено БНР не е получило допълнителни средства, а бюджетът му е орязан с близо 1 млн. лв.
За повторното орязване на бюджета на радиото съобщи във фейсбук генералният му директор Андон Балтаков. То е станало „тихомълком“, а ръководството на радиото - уведомено с писмо. В резултат Балтаков посочи, че може да се наложат съкращения на служители.
„Това е очевидна несправедливост, която е възможно да показва и отношението на бившите управляващи към БНР като медия. Тази несправедливост може да бъде поправена от служебния кабинет“, смятат от АЕЖ.
„Асоциацията на европейските журналисти се присъединява към призива на ръководството на радиото и към този на неговия обществен съвет за възстановяване на субсидията. Смятаме, че е дошъл момент за реформиране на принципите на финансиране на обществените медии в България, така че тези медии да не са така зависими за финансиране от управляващите", призовават оттам.
Законодателна промяна в тази посока трябва да е един от приоритетите на следващия парламент. Подобно предложение бе внесено след широки дискусии още в 44-тото народно събрание, но то така и не намери време да го гласува, а животът на 45-ото бе твърде кратък, за да стигне изобщо до подобен фундаментален за една демокрация въпрос, припомнят от организацията законодателните инициативи, около които имаше консенсус.
АЕЖ – България настоява още обществените медии да бъдат изключени от последващи редукции на бюджетите заради мерките срещу COVID-19.
„Напомняме, че освен в ситуация на пандемия сме изправени и пред не по-малко сериозната заплаха от инфодемия и професионалните медии са незаменими в борбата с дезинформацията, която коства човешки животи. Вместо да намалява субсидията на обществените медии, всяко правителство трябва да мисли как да ги подпомогне, за да изпълняват те по-добре обществената си функция и населението да получава по-добър достъп до проверена и качествена информация“, заявяват оттам.
Още по темата
- Защо когато МВР заплаши с протести, политиците треперят
- КНСБ плаши с протести, ако няма увеличение на заплати за държавните служители
- "ДПС поиска нова централа. Единият съпредседател, Делян Пеевски, е подписал. Ние какво да направим?"
- Банките: Облагането на свръхпечалбите ни няма да промени нищо, това е популизъм
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни