Комбинирането на различни видове ваксини срещу COVID-19 увеличава честотата на страничните реакции като втрисане, главоболие и умора, но те обикновено отшумяват бързо. Това показват предварителните резултати от проучването на Оксфордския университет, започнало през февруари.
Клиничното изпитание е включвало 850 души на възраст над 50 години. То проследява действието при смесването на ваксините на "АстраЗенека" и "Пфайзер"/"Бионтех", съобщи Би Би Си.
Окончателните резултати ще бъдат оповестени през юни.
Предварителните показват, че смесването на ваксини не води до проблеми с безопасността им.
"Изводите, до които стигнахме, са наистина интригуващи и не са нещо, което непременно очаквахме", коментира проф. Матю Снейп от Оксфордската ваксинационна група, ръководител на изследването.
След регистрирани редки случаи тромбози след прилагането на първа доза на ваксината на "АстраЗенека" някои страни приеха, че втората доза може да е от иРНК ваксина (основно на "Пфайзер"/"Бионтех").
В България Националният ваксинационен щаб реши да не поема категорична отговорност като остави решението в ръцете на самите имунизиращи се. Те получиха право на избор - или да си сложат отново от т. нар. Оксфордска ваксина или да предпочетат иРНК препарат. Имаше и специална препоръка само за жени под 60 г. с анамнеза за риск от тромбози. Все пак здравните власти в страната подчертаха, че при липса на някакви симптоми или предразположеност е по-добре имунизирането да бъде завършено с една и съща ваксина. Когато беше прието това решение, все още нямаше данни какво се случва при комбиниране на иРНК и аденовирусна ваксина.
През април изследването беше разширено като в него се включиха още 1050 доброволци, при които ще се тества комбинацията от "Модерна" и "Новавакс" заедно с "АстраЗенека" и "Пфайзер".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни