Около час след като стана ясно, че служебният кабинет е уволнил доскорошната директорка на Националната агенция по приходите Галя Димитрова, разбрахме и какво е наложило промяната. Обяснението дойде лично от новия финансов министър Асен Василев, който даде пресконференция.
"Госпожа Димитрова е освободена заради системно неизпълнение на служебните си задължения", категоричен беше той.
В разяснението обясни, че една от причините е допуснатият теч на данни на 15 юли 2019 г., когато НАП бе ударена от хакерска атака, а докато държавата се "тресеше" заради милионите изтекли данни на граждани, Димитрова обясни, че няма да прекъсне отпуската си, защото била планирана отдавна.
Освен това - Василев обясни, че неговите данни показват, че от 2017 г. до 2020 г. в НАП се наблюдава системна ниска събираемост на ревизионните актове. Даде и числа - от актове за малко над 4 млрд. лв., събрани са едва малко над 2,25 млрд. лв. или почти 50% дупка. Оказва се и че има изключителна ниска потвърждаемост на актовете. Тоест веднъж издадени, те много бързо падат на втора инстанция в НАП или пред съда.
Притеснителните данни, които Василев изнесе, обаче не свършват до тук. По думите му, в Агенция "Митници" е входиран доклад на ОЛАФ (европейската агенция за борба с измамите), с който Брюксел иска провизиране на 55 млн. евро европейски средства, които може и да се наложи България да връща.
Освен това докладът констатирал, че Агенция "Митници" не отговаря на стандартите на европейските си колеги. Все пак Василев подчерта, че са взети мерки за промяна.
Иначе - служебният министър обеща, че от днес приходната агенция (с новият си шеф Румен Спецов) ще обърне погледа си към големите данъкоплатци и ще "се махне терора върху малките". Фокусът щял да бъде и върху тези компании, които ползват държавен ресурс - през обществени поръчки или концесии например, както и към техните подизпълнители. Анализът показал изключителни липси при събираемостта в този приходен сектор.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни