Дни след като обяви, че министерството на икономиката е открило язовир - уж ремонтиран от ДКК срещу над 2 млн. лв., днес Кирил Петков обяви на пресконференция, че проверка е открила още два такива обекта. Става дума за водоемите "Злати войвода" 3 и 4.
Документите от "Монтажи", която се грижи за ремонтите им, показват, че би трябвало съоръженията да са ремонтирани и да са завършени към 31 декември на миналата година. Реалността обаче е друга, обяви министърът.
Както и при "Пазар дере", и тук се оказва, че цените по ремонта и транспортните разходи са неколкократно завишени. Конкрето - 1,16 лв. струвало превозването на земна маса на тон на километър, но според Петков това е точно пет пъти по-скъпо от пазарната цена. Завишени са и цените на бетона - платени са по 214 лв. на кубик, в които не се включва армировката. На практика това е със 100 лв. над пазарната цена, показала проверката. Интересното е, че "Пазар дере", където цената бе същата, се намира в Ловеч, а новите два открити язовира в Сливен. Тоест - според "Монтажи", сумата за транспортни разходи е една и съща без оглед на местоположението на обектите.
Казано накратко - и трите язовира са затръбени, но в тях вода няма и на практика, към днешна дата, те са безстопанствени. Въпреки че "Монтажи" ги е предала като готови на ДКК, те все още не са предадени на предприятие "Управление и стопанисване на язовири" - парите са платени, но обектите не са влезли в експлоатация.
"Според мен това е безстопанственост – когато едни пари са похарчени, язовирите са изградени, но протоколите за предаване не са довършени и държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири" не може да прави нищо друго освен да отвори шлюзовете непрекъснато и да не може тези язовири да се завирят. Затова са така завирени и са празни", допълни той.
Очаквано - ремонтите на двата нови открити язовира са направени без обществена поръчка. Общо са "глътнали" съответно 1,9 млн. лв. и 547 000 лв.
"Това са само три проверки от общо 10-те, които ще извърша. Не е моя работа, но реших, че тук има нещо странно и затова е най-добре да има проверка. Когато видях същите празни, затревени язовири, разбрах - проблемът е систематичен."
Кирил Петков обяви, че ще поиска Държавната консолидационна компания да обясни защо 6 месеца не е предала тези язовири за експлоатация и защо цените са такива. Освен това - той обеща, че всички договори занапред ще се проверяват от комисия в Министерството на икономиката.
Петков коментира и лаконично обвиненията на ГЕРБ от онзи ден. От партията на Борисов твърдят, че язовир "Пазар дере" е бил нарочно източен дни преди министърът да се появи на него, само и само, за да излезе, че там вода няма. Иначе всичко си било наред, а цените - ниски.
"Ако не беше трагично, щеше да е смешно. Явно освен че съм източил язовира - съм го и затревил", усмихна се Петков, явно визирайки факта, че по дъното на "Пазар дере" ясно се виждаше поникнала трева.
Малко по-късно дойде и информация от Върховната касационна прокуратура, която обяви, че вече се е самосезирала по изнесените от министъра данни и започва проверка на договорите и резултатите от тях.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни