Как да бъде реформиран ЕС, така, че да отговаря на предизвикателствата в XXI век.
Такива идеи ще обсъждат и ще дават участниците в учредителното събрание на Конференцията за бъдещето на Европа. То се състоя днес в Европейския парламент в Страсбург.
В Конференцията участват европейски, национални и местни институции, както и европейски граждани и техните организация. Страните от Западните Балкани също ще бъдат включени в дебатите.
Съпредседателят на Изпълнителния съвет Ги Верхофстад изтъкна, че трябва да се действа незабавно:
„Светът се променя бързо и със сигурност не чака. Свят с нови предизвикателства, който нарязва на парчета нашите общества. И тези предизвикателства са по-големи от границите на нашите национални държави. Светът повече не е съсредоточен около Европа, а около страни като Русия, Китай, Индия, САЩ и, за съжаление, е все по-малко демократичен и по-авторитарен“, заяви белгийският евродепутат от либералната група „Обнови Европа“ (ОЕ).
Съпартиецът му, французинът Паскал Дюран, смята, че Европа не е замръзнала и трябва да може да се развива.
„Да не бъдем наивни - имаме врагове, които искат да ни отслабят и унищожат“, призова той в залата.
Така, както общият интерес никога не е бил сбор от частни интереси, общоевропейският интерес не е сбор от интересите на 27-те национални държави, смята Дюран. И затова според него ЕС трябва да направи така, че да излезе от ветокрацията и единодушието и да навлезе в една модерна демокрация, където решенията ще могат да бъдат взети заедно.
Явно французинът имаше предвид изискването по редица въпроси единодушие да бъде заменено с квалифицирано мнозинство. Критици на сегашния модел изтъкват, че ако продължи по старому, страни като Унгария и Полша никога няма да могат да загубят гласа си в Съвета на ЕС по силата на член 7 заради незачитане на върховенството на закона.
От българска страна в Конференцията участват трима евродепутати – Илхан Кючюк (ДПС/ОЕ), Ева Майдел от ГЕРБ и Европейската народна партия (ЕНП) и Ангел Джамбазки от ВМРО и групата на Европейските конкерватори и реформисти (ЕКР)
„В момента ЕС не е фактор на геополитическата сцена“, каза Илхан Кючюк.
Първо Съюзът трябва да се превърне във важен политически играч. Тази Конференция не е за днешния, а за бъдещия Съюз.
„Трябва да видим страните от Западните Балкани като интегрална част от ЕС. Затова тяхното включване е от изключително значение“, завърши българският евродепутат.
Как ще работи Конференцията
Пленарната сесия на Конференцията за бъдещето на Европа включва 108 представители на Европейския парламент, 54-ма на Съвета на ЕС (по двама от всяка държава членка), трима на Европейската комисия, както и 108 представители на всички национални парламенти, участващи на равни начала, и граждани.
108 европейци ще участват в обсъждането на идеи, произтичащи от гражданските панели и многоезичната цифрова платформа. Това са 80 представители от европейските граждански панели, 27 от национални граждански панели или от прояви на Конференцията (по един на държава членка), както и председателят на Европейския младежки форум. Подборът на представители на гражданите ще бъде завършен в най-скоро време.
Ще вземат участие и по 18 представители от Комитета на регионите и от Европейския икономически и социален комитет, както и по 8 представители на социалните партньори и на гражданското общество.
Върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност ще бъде канен при обсъждането на международната роля на ЕС. Могат да бъдат канени и представители на ключови заинтересовани страни.
Гражданите в цяла Европа вече могат да участват в Конференцията чрез многоезичната цифрова платформа, достъпна на всички 24 официални езика на ЕС.
Очаква се Конференцията да приключи през май 2022 г.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни