„Виждам телевизии, които се хранят от всички министерства, получавайки средно по половин милион от всяко едно министерство. Другото е партийната хранилка. Няма партия, която е била досега вътре в парламента, която да не участва навсякъде с огромна сума“
Това обяви в интервю за БНР служебният министър на културата Велислав Минеков. Обобщението му идва след като се запознал с данни от публичния регистър към Министерството на културата за собствеността на медиите и тяхното финансиране.
Според него не може да се говори за частни медии в България, защото всичките се издържали с пари от държавата - със средства от министерствата, от общините, от познати фондации, от напълно непознати фондации, от села, паланки, градове, музеи, хотели, ресторанти.
„Но когато държавата е вътре, е смущаващо“, добавя той.
И дава за пример Радио К-2 на Илиана Беновска, „където сумите са просто някаква мизерия“ в сравнение с всичко онова, което е видял, „особено по отношение на гледаеми телевизии“. „Не може частна медия да бъде управлявана с този вид хранилки“, казва Минеков.
И започва да изрежа:
„Агенция „Пътна инфраструктура“ - 5 000 лева, МТСП – 14 700 лева, Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ – какво прави това предприятие вътре в радиото, не ми е ясно – но почти 10 хиляди лева, Министерство на туризма – 10 хиляди лева, изведнъж от банката, която се прочу в последно време: Българската банка за развитие – има едни случайно попаднали 70 хиляди лева.“
Българската банка за развитие (ББР) е дала парите по договор за кампания за дуалното и професионално образование, спонсорство от ББР, уточни Минеков. Запитан дали ББР е подпомагала и други медии, Минеков добави:
„Колкото пожелаете.“
Медийното удобство се търси от пълноценно избраните правителства и парламенти, изтъкна още служебният министър на културата.
Както Клуб Z писа от началото на членството на България в ЕС по различни европейски програми правителствата са отпуснали над 58 милиона лева чрез пряко договаряне на радиа и телевизии.
По думите му истинското начало на заглушаване на медийната среда започва от времето на управлението на Симеон Сакскобургготски. „И раздаването на държавни подкупи в огромни размери.“
„Тези услуги за мен са подкуп. Тук става нещо много нечестно. Тук министри си купуват тишина и удобство. Купуват си величие“, смята служебният министър.
Велислав Минеков смята, че законът за радиото и телевизията трябва да бъде премислен.
"Той е не само остарял, но и вреден. Очакваме парламент и да започнат промените, защото ситуацията е наистина нетърпима“, коментира той.
И обобщава: Съветът за електронни медии е съвет с чисто политически функции.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни