Главният прокурор Сотир Цацаров е обсъдил в Брюксел слабостите на съдебната ни система, но е решен да промени ръководената от него институция, както изисква обществото, за да отпадне мониторингът по присъединяване и сътрудничество.

Това стана ясно от интервю на Цацаров за радио К2, в което той разказа за посещението си в Брюксел и срещата, която сам е поискал с еврокомисаря по правосъдие, потребители и равенство на пола Вера Юрова.

„Мисля, че се проведе един много откровен диалог и мисля, че в този диалог постигнахме разбиране както за това, което ние предлагаме, така и за слабостите ни, така и за това, което можем да постигнем в бъдеще”, каза главният прокурор.

Основната тема на срещата е била позицията на българската прокуратура по механизма за сътрудничество и проверка и позицията по предлаганите промени, които засягат съдебната система. Юрова е била заинтересована основно от позицията, която е свързана с начина на функциониране на ВСС и с предлаганите идеи за децентрализация на прокуратурата и степента на нарастване на публичния контрол върху работата на главния прокурор

Попитан той самият какво ще предприеме Цацаров обясни, че на първо място трябва да има съвсем ясни идеи, които да добият формата на предложения за изменения в закони. Имал предвид изразената позиция за преструктуриране и на ВСС, и за промени в прокуратурата.

„На законодателя и на държавния глава са представени изработени в експертен вариант законопроекти, които засягат необходимите промени в Закона за съдебната власт и в НПК. Има готовност и за предлагане на промени, които засягат Закона за СРС-тата и Наказателния кодекс. Това е първото, второто е усилване на капацитета на Специализираното звено между прокуратурата и ДАНС за противодействие на корупцията и конкретни действия в тази посока”, каза Сотир Цацаров.

Попитан каква е мисията му начело на прокуратурата Цацаров каза, че не може да говори за себе си като за мисия. Но главните му цели били да се направи опит за преструктуриране и създаване на една по-европейски ориентирана, по-нормално мислеща и по-нормално работеща прокуратура. На второ място да се даде това, което се иска от обществото, за нормалния принос на тази институция към отпадане на механизма по сътрудничество и проверка. На трето място да се покаже, че прокуратурата може да проведе успешна борба срещу корупцията, разбирана в най-грозния й смисъл

„Ако мога това да очертая, като цели, за мисия няма да кажа, много възвишено ми звучи”, каза главният прокурор.

Цацаров отговори и дали е възможно прокуратурата да се заеме с противоречивата практика абсолютно еднакви казуси да получават различни решения от ВКС. Според него това е възможно „с предложения за тълкувателни решения от главния прокурор“. 

„Аз съм отправил до момента поне 7 предложения, смятам да продължа именно в тази посока, за да бъде преодоляна противоречива практика на ВКС”, категоричен беше той.

Водещата Илина Беновска поиска от него прокуратурата да се заеме и да потърси дали има престъпен състав и това противоречи ли на Закона за съдебната власт. Цацаров отвърна, че въпросът е сложен и „опира до независимост, до съдийско убеждение, въпреки че те биха имали, като външен израз, коренно противоречива съдебна практика“

„Прокуратурата трудно би могла да осъществява проверка на съдийското убеждение, а в демократичната държава по никакъв начин. Ако зад формата на съдебни актове се крият престъпни деяния или действия, които водят до присвояване или други деяния, това не е пречка за разследване”, обясни главният прокурор.