Цените на маслото в Русия продължават да се покачват, което поставя под въпрос твърденията на руския президент Владимир Путин, че руската икономика може да балансира "между войната и маслото", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

От декември 2023 г. досега цената на пакетче масло се е покачила с 25,7 на сто, сочат данни на националната статистическа служба. Същевременно репортери на Ройтерс са установили, че пакетче масло "Брест-Литовск" е поскъпнало с 34 на сто от началото на годината до 240 рубли (2,50 долара).

"Армагедонът с маслото ескалира. Няма да се учудим, ако се повтори миналогодишната ситуация с яйцата", предупреждават икономисти по популярния телеграм канал ММИ.

Ръстът на цената води до чести кражби на масло от супермаркетите, пишат руски медии. Собственици на магазини вече започват да слагат пакетчетата в запечатани пластмасови кутии, за да предотвратят кражбите.

Властите пък следят ситуацията отблизо, опитвайки се войната в Украйна да не се отразява зле на ежедневния живот в Русия, посочва Ройтерс.

Дмитрий Патрушев, вицепремиер, отговарящ за селското стопанство, заяви преди седмица, че правителството ще наблюдава цените на маслото. Той се срещна с млекопроизводители и търговци и посочи, че вносът ще се ускори.

Според руски медии вносът на масло от Беларус е недостатъчен и се планира увеличаване на доставките от Турция, Иран и дори Индия.

Руската икономика засега продължава да удържа натиска на международните санкции, но цените продължават да се покачват. Инфлацията за настоящата година се очаква да бъде на ниво от 8-8,5 на сто, което вече принуди Централната банка да повиши миналата седмица основния лихвен процент до 21 на сто - най-високото му ниво от 2003 г. 

Бившият главен икономист на "Голдман Сакс" (Goldman Sachs) Джим О'Нийл, който през 2001 г. изкова термина БРИК по отношение на групата Бразилия, Русия, Индия и Китай, прогнозира, че ако Русия продължи с огромните си военни разходи, както е планирано да се случи през следващите години, ситуацията само ще се влошава.