Мониторингът върху съдебната система на България е справедлив, но от него вече няма полза, защото на Европа й е омръзнало да ни съобщава неща, които отдавна знаем. Това заяви пред радио К2 омбудсманът на България Константин Пенчев.

„Мониторингът не само е справедлив, аз твърдя, че този мониторинг вече не върши никаква работа! На европейците им омръзна от нашата съдебна система и формално дипломатически ни съобщават някои неща, които ние си ги знаем много добре. Ние се съгласяваме, правим някакви планове и стратегии, и какво ли не още, нещата си вървят по старо му, даже по-лошо. Аз твърдя, че съдебната система се връща назад, а не отива напред и не знам докога хората ще търпят това неща, кога ще им писне наистина и ще трябва да свършим работа с или без мониторинг!“, коментира Пенчев.

Помолен да коментира дали наистина чрез т.нар. случайно разпределение на делата два пъти е манипулиран съдийският състав по делото за КТБ в Софийския градски съд омбудсманът заяви:

„Проблемът не е да направим компютърната система съвършена, проблемът е да изметем, да изринем корумпираните съдии от системата! Това е проблемът!“

Според него дори и да има съвършено случайно разпределение на делата, което никой не може да манипулира, на корумпираните съдии пак ще трябва да гледат някое дело, разпределено по случаен справедлив начин. Мерките не трябвало да се ограничат само до съдиите, разбира се.

„И прокурори и магистрати! Говоря в съдебната система. Да изринем всички корумпирани, защото винаги ще има начини да се манипулира системата. Говорим за разделяне на ВСС на две колегии, е какво от това, но веднага казаха: „Никой не може да пипа съдебната система без Велико народно събрание!“, т.е реформата е забранена. Е, докога ще търпим това? Всички искаме да има реформа, мечтаем за това, жадуваме я! Дайте, да разсечем горния възел и да се оправим, защото съдебната ни система е закотвена на дъното! Няма отлепяне от там!“, каза Пенчев.

И продължи да се възмущава:

„Ако се съобразяваме стриктно с решението на Конституционния съд от април 2006 година, значи съдебната реформа в България е забранена, защото нали никой не си мисли, че ще се свика Велико народно събрание, за да намалим мандата на главния прокурор от 7 на 5 години, или за да разделим ВСС на две колегии? Това е абсурд! Или преставаме да се съобразяваме с тези котви и тези рамки, и казваме – не, всички искаме реформи и ще ги направим каквото и да ни струва това, защото това е волята на хората, на цялото общество. Аз не знам партия ли е против това, депутат ли е против това? Дайте, направете, гласувайте! Свършете работа! Има, няма решение на Конституционния съд, ще се промени!“

Според него на думи всички били „за“ реформата, но винаги, когато се стигнело да нея се намирал някой, който да излезе и да обясни, че няма как да стане.

„Или ще го направим, или ще затворим държавата! Това е!“, завърши Пенчев.