Пациенти, които по документи са лекувани в "Пирогов", но отричат това реално да се е случвало. Медици от самата болница, които са били хоспитализирани, а по същото време се оказва, че са били на работа. 

Това се вижда от публикуваната днес от здравното министерство пълна документация по завършилата проверка на НЗОК в лечебното заведение.

Вчера директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов беше сменен, а днес представители на персонала на спешната болница излязоха на протест сутринта.

Те се чувстват обидени, че се подценява тяхната дейност и усилията им по време на коронакризата, и че ги смятали за крадци.

По-късно днес през деня зам. здравният министър Димитър Петров се наложи да обяснява, че няма нищо подобно, а смяната на ръководството е резултат от установените нарушения от НЗОК като те са основно по клинични пътеки за бъбречна недостатъчност и цироза. От Касата обаче искат болницата да върне над 1,1 млн. лв. за платена, но неизвършена дейност при 400 пациенти.

"Във връзка с обществения интерес и инициирания от бившия директор на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ сутрешен протест на служители, публикуваме данни от Протоколи за извършена проверка от НЗОК със заличени лични данни.

В Протоколите се вижда, че е установена отчетена, но неизвършена дейност на над 400 лица за над 1 милион лева. Повечето от тях са отчетени с диагноза чернодробна цироза и хронична бъбречна недостатъчност", съобщиха от здравното министерство.

НЗОК е установила, че липсват документи за описаните случаи, като извършени изследвания и назначено лечение при всеки един от тях.

На случаен принцип Касата е провела анкета сред част от „болните“, които са заявили, че не са били лекувани в болницата. За друга част от „пациентите“ е установено, че са част от персонала на болницата и по време на „лечението“ им са били на работа в лечебното заведение по график.

Всеки от тези 400 пациентите с невярна диагноза би могъл на основание на издадената епикриза да се снабди с ТЕЛК решение и пенсия за инвалидност, поради общо заболяване, уточняват още от МЗ.

“В случая, смяната на директора за извършени нарушения е единствената законова възможност за реакция на принципала на лечебното заведение и не е оценка за дейността на медицинския персонал, каквито внушения се правят. Министерството на здравеопазването се отнася с уважение и респект към труда на почтените лекари и сестрите, работещи в болница “Пирогов”, се подчертава още в съобщението от ведомството по повод разразилия се конфликт.

Резултатите от проверката на НЗОК може да видите ТУК.